Euro szkodzi bakteriom?!

Waluty Wiadomości

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że banknoty bywają brudne, przez co są niehigieniczne. Najwięcej brudu czy bakterii znajduje się zazwyczaj na banknotach papierowych. New Scientist poinformował, że amerykańska waluta jest pod tym względem dużo gorsza od europejskiej, gdyż składa się polimeru, który dla bakterii stwarza lepsze warunki do życia. Nie tylko banknoty są rojowiskiem bakterii – mogą to być także monety – jednak na nich jest ich najwięcej.

Eksperci postanowili zbadać dostępne banknoty w siedmiu walutach, by stwierdzić, które z nich są najbrudniejsze – zbadano euro, dolar amerykański, dolar kanadyjski, marokański dirhemach, chorwacki kunach, indyjską rupię oraz rumuńskie lejach. Przed rozpoczęciem testu każdy z banknotów został dokładnie wysterylizowany, a następnie pokryty jednym z trzech typów bakterii oraz Escherichia coli. Jak spisały się prezentowane banknoty? Okazuje się, że żaden ze szczepów nie przetrwał dłużej niż trzy godziny na chorwackich kunach. Nieco dłużej, bo sześć godzin zajęło wybicie z rumuńskich lejów. Na innych walutach stwierdzono, że żadna z bakterii nie przetrwała nawet doby. Naukowcy stwierdzili jednak, że ostateczny wynik testu nie jest dla nich satysfakcjonujący, dlatego postanowili sprawdzić w jakim stopniu niektóre z banknotów mogą rozprzestrzenia na ludzkiej skórze bakterii.

Ochotnicy tylko przez pół minuty przecierali zanieczyszczone banknoty – wcześniej stwierdzono u nich dokładnie czyste ręce. Okazało się, że osoby dotykające euro pozostały wolne od skażenia bakteriami, podczas gdy kontakt z dolarem amerykańskim okazał się najbrudniejszy. Euro jest pod tym względem wyjątkowe, gdyż w składzie banknotu zostało zawarte włókno polimerowe – jest trwalsze i cięższe do podrobienia.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments