Unijny system wspierania banków?

Banki Wiadomości

Wygląda na to, że unijny system wspierania banków nie jest jeszcze do końca przedyskutowany, o czym świadczy chęć osiągnięcia kompromisu w sprawie prawnych podstaw tego systemu. Doszło więc do nieformalnego spotkania ministrów finansów państw Unii Europejskiej w Wilnie. Zarówno Niemcy, jak i Komisja Europejska zadeklarowały chęć osiągnięcia kompromisu na rzecz unijnego systemu wspierania banków, który ma niebawem funkcjonować.

Dotąd to właśnie Niemcom zarzucano opóźnianie i granie na zwłokę jeżeli chodzi o wprowadzenie unijnego systemu wspierania banków. Niemiecki minister finansów – Wolfgang Schaeuble – szybko odrzucił twierdzenie jakoby jego kraj mógł stosować się do taktyki opóźniania. Zaznaczył on, że jego kraj chce szybkiego powstania unii bankowej, jednak na solidnym fundamencie i rozsądnymi rozwiązaniami. Dla Niemiec istotną kwestią jest przejście przez dwa etapy. W gruncie rzeczy opierało by się to na powołaniu na pewien czas agencji, który sprawowała by nadzór bankowy z państwowymi funduszami restrukturyzacyjnymi. Oczywiście miało by to charakter przejściowy, a za spożytkowany w ten sposób czas można by było dokonać niezbędnych modyfikacji i zmian w unijnych traktatach. Etap ten pozwoliłby zbudować bardziej stabilny i skuteczniejszy system wspierania zagrożonych banków. Niektórzy są jednak zdania, że do stworzenia docelowego i efektywnego systemu wystarczy obecne prawo Unii Europejskiej – nie wymaga ono zmian.

Unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Michel Barnier stwierdził, że rozumie niemieckie obawy, gdyż tak istotna rewolucja bankowa może wymagać czasu. Nie ulega jednak wątpliwości, że na powstanie unijnego systemu kontroli jest tego czasu coraz mniej. Przypuszcza się, że system miałby być gotowy i w pełni funkcjonalny od stycznie 2015 roku.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments