Kraj płaci krocie za kryzysową sytuację!

Wiadomości

Nie ulega wątpliwości, że kryzys europejski daje się we znaki każdemu państwu w Europie – jeżeli nie na świecie. Zasadniczo najbardziej kosztowny jest dla krajów najbardziej zadłużonych, tworząc w ten sposób liczne problemy gospodarcze. Warto jednak zaznaczyć, że koszty związane z kryzysem finansowym są także powiązane z udzieleniem zapomogi od trójki (przedstawicieli Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Komisji Europejskiej czy Europejskiego Banku Centralnego).

Tym samym Portugalia, która od 2008 roku toczy nierówną walkę z kryzysem zadłużeniowym musiała zapłacić w ubiegłym roku prawie 1 miliard euro z tytułu odsetek za kredyt udzielony przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Portugalia w zamian za drażliwe koszty pożyczki otrzymała blisko 63 miliardy euro od trójki. Nie zmienia to jednak faktu, że miniony rok był jednym z najgorszych dla portugalskiej gospodarki i to od przeszło 40 lat! – wspomina jeden z urzędników państwowych. To właśnie zeszły rok jest najbardziej odpowiedzialny za rekordowy poziom recesji oraz spadek PKB Portugalii o 3,2 procent – eksperci zauważają, że jest to najgorszy rezultat w kraju od 1975 roku. Warto zaznaczyć także, że część pożyczki – lwia część – musiała zostać przeznaczona na obsługę własnego zadłużenia, co tworzy błędne koło – na ten cel Lizbona przeznaczyła rekordową sumę sięgającą 7 miliardów euro.

Konsekwencje w związku z zawarciem umowy z trójką są jednak dużo większe, gdyż na jej podstawie Lizbona musi dokonać wdrożenia surowego programu oszczędnościowego – ponadto zobowiązana jest do ustabilizowania finansów publicznych, co obecnie nie jest łatwym zadaniem.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments