UE otworzy szerzej granice?

Wiadomości

Coraz częściej słychać głosy namawiające Unią Europejską do zliberalizowania polityki wizowej wobec wschodnich sąsiadów. Eksperci są w tej sprawie praktycznie jednomyślni, gdyż twierdzą, że umożliwienie swobodnego przepływu ludności (bez stosowania wiz) wpłynie korzystnie zarówno na rynek pracy, jak i całą gospodarkę Unii Europejskiej.

Nie ulega wątpliwości, że wybór w tej kwestii powinien być dokonany w miarę szybko, gdyż Unia Europejska stoi w obliczu coraz to większego kryzysu ekonomicznego. Unia musi więc zdecydować czy uwolnić rynek dla ludzi z krajów niezrzeszonych czy może uszczelnić w jeszcze lepszym stopniu politykę imigracyjną, która teraz nie wychodzi jej raczej na dobre. Według niektórych prowadzona polityka otwartych dni jest korzystna dla Europy. Przykładem może być Finlandia, która dzięki liberalnej polityce może liczyć na odwiedziny blisko 4 milionów Rosjan rocznie. Finlandia przypuszcza jednak że zniesienie wiz pozwoliło by tę liczbę podwoić. Można wysunąć z tego posty wniosek, który sugeruje, że owa sytuacja mogłaby się przyczynić do powstania nowych miejsce pracy – w przypadku Finlandii było by to 12 tysięcy nowych miejsc pracy.

Na tego rodzaju taktyce zyskają nie tylko przedsiębiorcy, ale także skarb państwa, który będzie generować dodatkowe zyski. Komisja Europejska także przybliża się do liberalizacji polityki w tym aspekcie. Przedstawiciele KE są przekonani, że polityka wizowa Unii Europejskiej powinna być zliberalizowana i jest to absolutna konieczność. W ich obecnie UE powinna być nie tyko silna, ale także opierać się na przyjaznej polityce – także do innych narodów niezrzeszonych.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments