euro

Szykuje się podatek dla firm energetycznych?

Podatki Wiadomości

Portugalia była jednym z nielicznych krajów w Europie, gdzie firmy energetyczne nie miały nałożonego na siebie podatku. Od teraz się to jednak zmieni. Wszystko wskazuje na to, że portugalski rząd jest coraz bardziej zainteresowany możliwością wprowadzenia podatku dla firm, które skupiają się na produkcji energii. Minister energii i środowiska – Jorge Moreira da Silva – potwierdził, że istnieje chęć wprowadzenia podatku dla firm energetycznych, a obowiązywać by miał już w przyszłym roku.

Minister nie ujawnił jednak żadnych informacji odnośnie wysokości nowego podatku. Padło jednak zdanie, że w samym tyko 2014 roku należałoby spodziewać się wpływów z nowego podatku wynoszących około 100 milionów euro. Dziennikarze dopytywali się czy owe rozwiązanie będzie jedynie tymczasowym podatkiem, czy będzie obowiązywać także po 2014 roku – minister nie był w stanie odpowiedzieć na te pytania. Nie ulega jednak wątpliwości, że wprowadzenie podatku dla firm produkujących energię wyjdzie z korzyścią dla państwa, które musi szukać alternatywnych dróg zdobywania funduszy dla przyszłego budżetu kraju. Warto pamiętać o wcześniejszych wyrzeczeniach narodu, które ponieśli nie tylko pracownicy, ale także emeryci czy renciści – stwierdził minister. Dodatkowo rząd uspokaja wszystkich, którzy myślą, że nowy podatek wpłynie na zwiększenie cen prądu w kraju.

Minister stwierdził, że rząd zamierza stworzyć odpowiednie mechanizmy chroniące przed wzrostem cen energii przynajmniej w 2014 roku – nie ma więc możliwości, by ceny prądu uległy zmianie. Prezesi firm zajmujących się produkcją energii podważają jednak twierdzenia ministra, gdyż nowy podatek tak naprawdę podniesie koszty produkcji energii elektrycznej, a ta w gruncie rzeczy uderzy w przeciętnego klienta, który będzie musiał opłacać większe sumy na rachunku.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments