Ukraina bliższa UE?

Wiadomości

Wygląda na to, że z każdym dniem Ukraina staje się coraz to bliższym partnerem współpracy z Unią Europejską – dają o tym wyraźnie znać wzmianki europejskich posłów. Nie ulega wątpliwości, że jeśli Ukraina spełni wszystkie stawiane jej warunki przez Unię Europejską, to podpisanie umowy stowarzyszeniowej na listopadowym szczycie Partnerstwa Wschodniego będzie już tylko formalnością.

Dodatkowo Parlament Europejski postanowił, by zaraz po podpisaniu umowy stowarzyszeniowej, tymczasowo ją wdrożyć – było by to niezwykle opłacalny krok dla Ukrainy. Wcześniej jednak kraj ten musi poczynić odpowiednie kroki i zmiany, by podpisanie umowy stowarzyszeniowej było w ogóle możliwe. Co jednak Ukraina ma do zrobienia? Okazuje się, że bardzo wiele, jednak najważniejsze kwestie, które trzeba zmienić to przede wszystkim zaprzestanie korzystanie z wybiórczego prawa – w szczególności wymierzania sprawiedliwości, dlatego Unia Europejska oczekuje reform w tej sprawie. Ponadto Wspólnota wzywa Ukrainę do uwolnienia więzionych oponentów, takich jak choćby była premier Julia Tymoszenko. Warto pamiętać, że podpisanie umowy stowarzyszeniowej wiąże się z przeprowadzeniem głębokich przemian i reform – nie chodzi tu tylko o kwestię Ukrainy, ale także o szybką integrację z Mołdawią czy Gruzją.

Unia Europejska będzie się jednak bacznie przyglądać poczynaniami Ukrainy, gdyż kraj ten będzie miał za zadanie wdrożyć zapiski sporządzone w umowie stowarzyszeniowej. Europa chce także sprawdzić – podczas szczytu w Wilnie – które kraje wykazują mniejszą lub większą wolę integracji – np. Białoruś, Armenia, Azerbejdżan, Mołdawia czy Gruzja. Być może podobna porozumienie będzie podpisane z Mołdawią, Armenią oraz Gruzją – muszą jednak spełniać podstawowe warunki Unii Europejskiej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments