USA

Fitch obniży rating USA?

Wiadomości

Wygląda na to, że Stany Zjednoczone nie zdają sobie do końca sprawy z tego, że ich zbyt długie negocjacje w sprawie porozumienia budżetowego – wszak kraj nie może się dalej zadłużać – mogą spowodować poważne kłopoty. Już kilka dni wcześniej Międzynarodowy Fundusz Walutowy apelował o jak najszybsze porozumienie w sprawie budżetu, gdyż sytuacja ta odbija się negatywnie na całej światowej gospodarce.

MFW ostrzega, że kontynuowanie tego biegu może skończyć się tragicznie dla całej gospodarki na świecie. Jest to wyraźne ostrzeżenie, że problematyczne porozumienie w USA może doprowadzić do kolejnego kryzysu, jednak bardziej potężniejszego i brzemiennego w skutkach, niż ten z 2008 roku. Podobnie jest w przypadku agencji ratingowej Fitch, która uważa, że problem powinien być rozwiązany natychmiast. Dodatkowo Fitch rozważa możliwość obniżenia ratingu Stanom Zjednoczonym z poziomu AAA. Z pewnością byłby to kolejny cios dla gospodarki tego kraju, jednak wszystkiemu winne są rozgrywki polityczne w Waszyngtonie, a wpływają one na losy całego świata. Jak na razie Fitch tylko ostrzega i umieszcza Stany Zjednoczone w kategorii negatywnej obserwacji. Eksperci nie wykluczają jednak, że obniżenie ratingu faktycznie nastąpi, choć prawdopodobnie może ona nastąpić dopiero po upływie 6 miesięcy – tyle bowiem trwa obserwacja.

Dlaczego jednak Fitch zdecydował się na taki ruch? W ogólnym komunikacie agencja stwierdziła, że szybkie porozumienie w sprawie podwyższenia długu publicznego jest realne, choć same polityczne rozgrywki mogą doprowadzić do zwiększenia ryzyka niewypłacalności Stanów Zjednoczonych, przy możliwie najbliższej okazji – stąd decyzja w sprawie umieszczenia USA w kategorii negatywnej obserwacji.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o