Jednolity VAT dla całej UE?

Podatki Wiadomości

Wygląda na to, że wizja ujednolicenia państw jest coraz to bardziej wyraźna, a najlepszym tego przykładem jest pomysł ujednolicenia podatku VAT dla krajów należących do Unii Europejskiej. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to pomysł dość innowacyjny i z pewnością spotka się ze sporym sprzeciwem. Warto jednak zauważyć, że wprowadzenie jednolitego i standardowego podatku VAT w całej Europie przyczyni się przede wszystkim do zmniejszenia kosztów dla przedsiębiorstw w Unii Europejskiej – według ostatecznych wyliczeń Komisji Europejskiej powinna to być oszczędność na poziomie 15 miliardów euro rocznie.

Komisja Europejska jest więc całkowitym zwolennikiem owego projektu i już zawczasu przekonuje do niego innych – KE jest także jego twórcą. Eksperci nie mają wątpliwości, że takie rozwiązanie ograniczyło by biurokrację dla wszystkich przedsiębiorstw działających na terenie Unii Europejskiej. Dodatkowo nowa regulacja podatku VAT mogłaby przyczynić się do zwiększenia wydajność administracyjnej we Wspólnocie oraz z pewnością ułatwiła by przestrzeganie przepisów podatkowych. Jak na razie nie ma jeszcze deklaracji ze strony państw członkowskich, jednak należy liczyć się także z niepoprawną falą krytyki – na pewno pomysł ten nie spodoba się Wielkiej Brytanii. Komisja Europejska ma także nadzieję, że ujednolicenie podatku VAT w skali europejskiej z pewnością odbije się pozytywnie na zwiększeniu dochodów publicznych.

Nie ulega więc wątpliwości, że nowa deklaracja VAT, była by o wiele bardziej korzystna i to nie tylko pod względem materialnym – zarówno dla państw, jak i przedsiębiorstw – ale przede wszystkim pod względem uproszczenia procedur, a to prowadzi do mniej zawiłych i problematycznych kwestii – także zmniejszenia kosztów biurokracji.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments