500 euro

Coraz gorsza sytuacja przedsiębiorstw

Firma Wiadomości

Nie ulega wątpliwości, że kryzys w krajach europejskich wpływa niekorzystnie na prowadzone przedsiębiorstwa. Większość firm zwyczajnie bankrutuje nie mogąc utrzymać się na rynku – powodów takich problemów jest naprawdę sporo. Nie inaczej jest z przykładem Portugalii, która także musi radzić sobie z nadmiernym kryzysem nie tylko na świecie, ale przede wszystkim w kraju. Narodowy Bank Portugalii poinformował, że od 2010 roku zyski portugalskich przedsiębiorstw zmniejszyły się o około 40 miliardów euro.

Ostatnie trzy lata pozwoliły na uzyskanie największej rentowności firmom zajmującym się wodociągami i produkcją energii elektrycznej. Nie ulega jednak wątpliwości, że zyski ulegały zmianie systematycznie, co było następstwem wybuchnięcia kryzysu w 2008 roku. Eksperci nie mają wątpliwości, że głównym problemem wśród portugalskich przedsiębiorstw jest fakt, że nie posiadają one żadnego zabezpieczenia w postaci dodatkowych źródeł finansowania – tamtejsze banki niechętnie udzielają kredytów małym i średnim przedsiębiorstwom, gdyż odsetek ich niespłacalności jest naprawdę wysoki. Dlatego też zysk portugalskich przedsiębiorstw systematycznie malał – w 2010 roku wynosił 41 miliardów euro, by w 2011 roku wynieść już 9,9 miliardów euro, a w 2012 roku niecałe 1,2 miliardów euro.

Warto także zwrócić uwagę na coraz to większe koszty związane z prowadzeniem własnej działalności, co dla mniejszych przedsiębiorstw jest nie lada problemem. Istnieją jednak firmy, które w czasach kryzysu radzą sobie całkiem dobrze, a są to m.in. firmy odpowiedzialne za przesył energii elektrycznej – zainwestowane 1 euro przynosi zysk na poziomie 11 euro. Sytuacja z pewnością nie ulegnie szybkiej poprawie, gdyż na portugalskim rynku dominują małe i średnie przedsiębiorstwa – stanowią prawie 99 procent wszystkich przedsiębiorstw w tym kraju.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o