Portugalia zarobiła na wyższym podatku VAT!

Podatki Wiadomości

Nie ulega wątpliwości, że podwyższone podatki prowadzą z reguły do większych wpływów w budżecie państwa. Większość polityków na świecie nie może oprzeć się pokusie wprowadzenia nowego opodatkowania lub przynajmniej zwiększenia obowiązującej podstawy. Jest to łatwy „łup” w realizacji rządowych celów, chodź niewątpliwie tracą na nim najbardziej osoby najbiedniejsze.

Niektóre państwa, które dopuszczają możliwość zwiększenia opodatkowania deklaruje, że po upływie roku lub dwóch wszystko wróci do normy – twierdząc, że jest to chwilowy zabieg. Nic bardziej mylnego! Z pewnością słowa te znajdują potwierdzenie wśród portugalskiej społeczności. Tamtejszy rząd jakiś czas temu zdecydował się podwyższyć podatek z 10 do 23 procent – chodzi o podatek VAT na usługi gastronomiczne. Zadeklarował jednak, że zamierza go obniżyć już w 2014 roku, potwierdzając że jest to chwilowy zabieg. Zwiększenie podatku przyczyniło się jednak do wzrostu portugalskiego budżetu o blisko 270 milionów euro. Nie ulega więc wątpliwości, że rząd nie będzie chciał wywiązać się z deklaracji i stawka 23 procent będzie obowiązywać także i w 2014 roku. Minister finansów ujawnił ostatnio, że łączna suma zebrana z podwyższonego podatku VAT to 521 milionów euro.

Warto jednak pamiętać, że podwyższony VAT wpłynął także negatywnie na realność tamtejszego biznesu. Przez podwyższony VAT dużą część firm zajmujących się gastronomią zbankrutowała, przez co rząd jest zmuszony do wypłaty zasiłków. Warto o tym pamiętać, ponieważ w Portugalii jest blisko 85 tysięcy firm, które zajmują się usługami gastronomicznymi.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments