moneta

Portugalia i Hiszpania na finiszu programów ratunkowych

Wiadomości

Wygląda na to, że programy ratunkowe dla Hiszpanii i Portugalii właśnie dobiegają końca. Ministrowie finansów państw strefy euro podjęli już decyzję w sprawie zakończenia udziału w programach ratunkowych, które w gruncie rzeczy zostały podjęte na wskutek walki z kryzysem szalejącym w strefie euro. Nie ulega wątpliwości, że wysiłki obu państw zostaną solicie nagrodzone już w przyszłości.

Obywatele tych krajów mogą więc być dumni sami z siebie, że wytrzymali ciężki czas wyrzeczeń i zmian, gdyż od teraz będzie dużo lepiej, a korzystne zmiany zauważą wszyscy już za kilka lat – gospodarka obu państw jest na drodze ożywienia. Warto przypomnieć, że to Irlandia była pierwszy krajem strefy euro, który skorzystał z pomocy Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pomoc była potrzebna na ratowanie upadającego sektora bankowego Irlandii. Kraj ten otrzymał w sumie 85 miliardów euro, w zamian za co zobowiązał się do przeprowadzenia odpowiednich reform oraz skutecznych oszczędności – wszystko udało się zrealizować. Program ratunkowy dla Irlandii kończy się już 15 grudnia i z tego też względu premier nie poprosi o ostrożnościową linię kredytową. Dodatkowo Dublin nie otrzymał jeszcze ostatnich rat swoich pożyczek, która najprawdopodobniej wpłyną już na początku stycznia – 800 milionów euro od strefy euro oraz 600 milionów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Hiszpania natomiast otrzymała 40 miliardów euro pomocy na rekapitalizację banków – pomoc także wygasa z końcem tego roku. UE nie ma żadnych przeciwwskazań co do sytuacji hiszpańskiego sektora bankowego, gdyż w ciągu tych kilkunastu miesięcy zrobił on naprawdę imponujące postępy – zwłaszcza jeśli chodzi o wdrożenie ambitnego planu reform.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments