euro

Szykuje się ogromna prywatyzacja majątku Włoch

Wiadomości

Wygląda na to, że włoski rząd zamierza sprywatyzować całkiem sporą ilość państwowego mienia w postaci 8 najlepiej prosperujących przedsiębiorstw – chodzi o same udziały. W ten sposób rząd we Włoszech chce uzyskać kwotę odpowiadającą 10-12 miliardom euro, które zostaną wykorzystane do podreperowania budżetu państwa. Nie ulega także wątpliwości, że rząd we Włoszech zdecydował się na prywatyzację udziałów ze względu na redukcję długu publicznego, którego domaga się Bruksela – Włochy są jednym z najbardziej zadłużonych krajów w Europie.

Premier Włoch – Enrico Letta – potwierdził zamiary rządu i przekonywał, że pierwszą sprywatyzowaną (w pełni) spółką będzie koncern paliwowy ENI. Uzasadniając decyzję rządu Letta powiedział, że taka praktyka jest nieodzowna, jeżeli Włochy mają do 2014 roku zapanować nad deficytem. W tym też okresie deficyt ten powinien się systematycznie zmniejszać, a nie będzie to możliwe bez kolejnego dopływu pieniędzy do kasy. Jak na razie rząd zdecydował, że sprzedaż udziałów w koncernie paliwowym ENI będzie opiewać na kwotę dwóch miliardów euro, z zastrzeżeniem, że sprzedaż sięgnie tylko 3 procent aktywów państwa – w ten sposób rząd zachowa we władzy co najmniej 30 procent udziałów.

Chwile po tej zapowiedzi notowania na giełdzie dla ENI wzrosły o 0,5 procent. Premier Letta zapowiedział także, że drugi plan prywatyzacji zostanie ogłoszony w ciągu najbliższych miesięcy – oczywiście po ogłoszeniu pierwszego. Jak na razie spekuluje się, że rząd pozbędzie się udziałów w takich spółkach jak ENI, Grandi Stazioni, StMicroelectronics, Enav, Sace, CDP Reti oraz Tag. Istnieją więc spore szanse na to, że wraz z prywatyzacją uda się zmniejszyć włoskie zadłużenie o kika procent – pod koniec roku wyniesie ono 134 procent PKB Włoch.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments