Korporacje na celowniku Unii Europejskiej!

Firma Wiadomości

Wygląda na to, że duże koncerny nie będą mogły spać spokojnie, gdyż Komisja Europejska zapowiada walkę z nieuczciwymi praktykami, które są powszechnie stosowane. Nie ulega wątpliwości, że chodzi tu głównie o unikanie płacenia podatków z tytułu tzw. pożyczek hybrydowych – płatności podatków unikają międzynarodowe korporacje. Komisja Europejska nie ma więc wyjścia w zaproponowaniu nowelizacji dyrektywy dotyczącej opodatkowana spółek dominujących i tych zależnych.

Wspólne opodatkowanie było by zalecane w środowisku spółek zależnych i dominujących, gdyż unikało by to zjawiska podwójnego opodatkowania. Obecnie jednak większość firm tak wykorzystuje prawo i znane tam luki prawne w poszczególnych krajach należących do Unii Europejskiej, że nie muszą płacić podatku wcale. Obecnie więc prawo nie spisuje się tak jak to wcześniej ustalono – zbyt dużo luk. Istnieje więc wyraźna potrzeba, co do zmiany istniejącego prawa, na takie które wyszło by z nieocenioną korzyścią zarówno dla firm, jak i dla państw członkowskich – tłumaczyła podczas konferencji prasowej w Brukseli komisarz Unii Europejskiej do spraw podatków, Algirdas Szemeta. Dzięki pożyczkom hybrydowym firmy znalazły sposób na uniknięcie płacenia podatków.

Pożyczki te łączą w sobie cechy zadłużenia i aktywa. W związku z tym jeden kraj może potraktować ja jako zwykłą pożyczkę, podczas gdy prawo w innym kraju uzna je za aktywo. Odsetki mogą więc zostać potraktowane jako koszt i zostać zwolnione z podatków w kraju, w którym firma posiada spółkę-córkę. W ostateczności firma nie płaci podatku ani w jednym, ani drugim kraju – zwolniona całkowicie z opodatkowania. I właśnie z takim procederem Komisja Europejska zamierza walczyć. Czy jej się to uda, czas pokarze.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments