Grecja przyjęła projekt budżetu na rok 2014

Wiadomości

Wygląda na to, że grecki parlament przyjął projekt budżetu na rok 2014. Jeżeli wydawało wam się, że rygorystyczne podejście do spraw wydatków państwa było największe w poprzednich latach to jesteście w błędzie. Nowy projekt budżetu na rok 2014 przewiduje bardzo rygorystyczne wydatki państwa, co z pewnością wpłynie na jakieś ograniczenia i to nawet w najbardziej aktywnych projektach. Okazuje się jednak, że nowy projekt budżetu przewiduje pierwszy wzrost gospodarczy – po sześciu latach ciągłej recesji – na poziomie 0,6 procent PKB.

Grecja będzie jednak zmuszona wprowadzić odpowiednie cięcia, które w jej wypadku wyniosą blisko 3,1 miliardów euro. Za wprowadzeniem nowego budżetu było 153 przedstawicieli koalicji, a przeciwnych parlamentarzystów był 142. Opozycja twierdzi, że nowy projekt budżetu ma na celu dalsze rujnowanie Grecji. Premier Grecji oznajmił jednak, że propozycja zmian jest niezwykle ważna i sądząc po otrzymanych rezultatach bardzo dobra, gdyż jego kraj nie musi już pożyczać pieniędzy, aby normalnie funkcjonować, a to spora poprawa. Wprowadzona ustawa nie zyskała jest poparcia ze strony trójki, która jest odpowiedzialna za udzielenia dalszych części kredytu dla zadłużonej Grecji – trójka składa się z przedstawicieli Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej oraz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Nie ulega wątpliwości, że trójka będzie nadal spierać się z Atenami o fakt przejmowania przez tamtejsze banki nieruchomości klientom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej. W przypadku Grecji prawo mające chronić kredytobiorców w przypadku trudnej sytuacji materialnej, stwarza pole do poważnych nadużyć. Sprawą ma się zająć dziś grecki parlament, więc do tego czeku komisja wstrzymała wypłatę 1 miliarda euro z programu pomocowego.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments