Wspólna likwidacja banków w UE?

Banki Wiadomości

Wygląda na to, że istnieją realne szanse powstania mechanizmu do wspólnej likwidacji banków w Unii Europejskiej. Wskazuje na to fakt, ze mimo wielu otwartych jak dotąd kwestii, ministrowie finansów chcą szybkiego porozumienia w tej sprawie. Wygląda więc na to, że wspólny mechanizm likwidacji banków w Europie jest coraz bardziej potrzebny, dlatego pewne uzgodnienia muszą nabrać nie tylko tempa, co i odpowiedniego priorytetu.

Ministrowie finansów muszą jednak uzgodnić, kto będzie miał ostateczny głos w sprawie uruchomienia likwidacji określonego banku. Nie ulega jednak wątpliwości, że porozumienie w sprawie nowego mechanizmu było by dość spektakularne, a niektóre przecieki wskazują na to, że mogło by do niego dojść nawet w ciągu dzisiejszej nocy. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że jest ostrożnym optymistą w tej kwestii, choć nie wyklucza, że porozumienie zostanie ogłoszone dzisiejszej nocy. Warto jednak pamiętać, że tak naprawdę czas na podjęcie ostatecznych decyzji jest dość ograniczony, gdyż muszą one zostać zrealizowane już w ciągu tego miesiąca – grudnia 2013 roku. Kolejne źródła wskazują jednak, że potrzebują osiągnąć w ciągu dzisiejszej nocy porozumienie w spawie mechanizmu likwidacji banków w UE.

Komentatorzy wskazują przede wszystkim, że istnieje pewna baza do porozumienia, a najprawdopodobniej zostanie ona wykorzystana w ciągu nocnego spotkania. Nie zapominajmy jednak, że jest wiele kwestii nierozstrzygniętych, a niektóre poglądy są mocno forsowane przez niektóre kraje – jednym z takich krajów są Niemcy.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments