Szykuje się wymiana informacji na wielką skalę?

Podatki Wiadomości

Wygląda na to, że wymiana informacji finansowych na terenie Europy będzie większa, niż do tej pory sądzono. Wyraźny wpływ mieli na to europosłowie, którzy na wczorajszym spotkaniu opowiedzieli się za tym, by od 2015 roku kraje należące do Unii Europejskiej obowiązkowo wymieniali się informacjami o dochodach dywidend, zyskach kapitałowych czy dochodach z aktywów na rachunkach bankowych.

Obowiązkowa wymiana informacji finansowej w Europie ma przyczynić się do łatwiejszego ścigania osób niepłacących podatków w kraju należącym do Wspólnoty Europejskiej. Widać jednak wyraźnie, że wymiana informacji finansowych pomiędzy krajami powiększyła swoją skalę, gdyż jak dotąd dyrektywa obejmowała tylko dochody z zatrudnienia, ubezpieczenia na życie, świadczenia emerytalne czy rentowe. Eksperci nie maja jednak wątpliwości, że ustalenie nowego obowiązku informowania poszczególnych krajów UE o poczynaniach danej osoby lub firmy jest odpowiedzią na coraz masywniejsze zjawisko. Dodatkowo jest to odpowiedź na FACTA – amerykańska ustawa o ujawnianiu na cele podatkowe informacji finansowych o rachunkach zagranicznych – która jest coraz częściej podpisywana pomiędzy krajami należącymi do Unii Europejskiej, a Stanami Zjednoczonymi.

Korzyści z podpisania takiej umowy są obustronne i nie ulega wątpliwości, że korzystne dla obu stron. Jak na razie umowę o wymianie informacji podpisało już osiem państw członkowskich Unii Europejskiej – m.in. Niemcy oraz Francja. Jest jednak wiele krajów, które jak na razie nie zgodziły się podpisać umowy, gdyż są w trakcie negocjacji – jednym z takich krajów jest Polska, która walczy o lepsze warunki umowy.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments