Co z likwidacją banków strefy euro?

Banki Wiadomości

Wygląda na to, że ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w końcu wszelkie zasady finansowania likwidacji banków znajdujących się na terenie strefy euro. Uzgodniono, że koszt likwidacji będzie ponoszony głównie ze składek banku. Zanim jednak zostanie napełniony w pełni fundusz upadłościowy, to pomoc koszt likwidacji będzie ponoszony przez dane państwo i pożyczkę udzielaną z EMS.

Nie ulega wątpliwości, że jest to wspaniała wiadomość dla całej strefy euro, gdyż wyraźnie daje do zrozumienia, że Unia Europejska dąży do utworzenia skutecznej ochrony przed kolejnym możliwym kryzysem finansowym – likwidacja banków jest z pewnością jednym z jego elementów. Dzięki uzyskanemu porozumieniu uda się utworzyć specjalny funduszu upadłościowy, który ma być wykorzystywany w likwidacji banków znajdujących się na terenie strefy euro. Nie ulega wątpliwości, że owy fundusz zostanie zapełniony składkami wpłacanymi przez same banki. Po 10 latach składek jego wysokość miała by wynosić 55 miliardów euro dla samej strefy euro. Jak na razie pojawia się wiele kontrowersji w kwestii obecnego zabezpieczenia – w chwili gdy fundusz będzie napełniany. Niemcy z pewnością nie chciały udostępniać możliwości wykorzystania funduszu ratunkowego strefy euro – tzw. EMS. Niemiecki rząd chciał w ten sposób ominąć kwestię kłopotliwych hiszpańskich banków, za które musieliby płacić niemieccy podatnicy. Berlin uzyskał stosowne zabezpieczenie, dzięki czemu możliwe było uzyskanie odpowiedniego porozumienia.

Zanim fundusz upadłościowy zostanie napełniony do odpowiedniej kwoty, państwa członkowskie będą miał możliwość nałożenia dodatkowych opłat na funkcjonujące w ich krajach banki. Jeżeli jednak to zabezpieczenie nie będzie wystarczające, to państwo będzie mogło wykorzystać środki krajowej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments