euro

Szykują się ważne zmiany w strefie euro

Waluty Wiadomości

Wygląda na to, że czekają nas ważne zmiany w strefie euro, która poszerza się o kolejnego członka, a mianowicie Łotwę. Już od środy – 1 stycznia 2014 roku – obywatele Łotwy będą mogli płacić za zakupy w euro, wypierając tym samym starą walutę jaką są łaty. Warto zaznaczyć, że wejście do strefy euro zarażonej jeszcze kilka lat temu głęboką recesją Łotwy jest sporym zaskoczeniem.

Nie można jednak powiedzieć, że obecnie kraj ten znajduje się na fali bankructwa, gdyż jest to najszybciej rozwijające się państwo w Unii Europejskiej – przynajmniej pod względem gospodarczym. Komisja Europejska zauważa, że jest to wystarczający dowód na to, że zainicjowane reformy przynoszą korzyść nie tylko dla państwa, ale także i dla obywateli. Jest to także dobry sygnał dla krajów, które walczą obecnie z kryzysem finansowym lub gospodarczym – dobrym przykładem jest Cypr, Portugalia czy Hiszpania. Euro będzie więc obowiązywać w 18 krajach, które zamieszkuje 333 miliony ludzi – wprowadzenie euro na Łotwie odbywa się dokładnie w 15 rocznicę wprowadzenia wspólnej waluty. Szef Komisji Europejskiej – Jose Manuel Barroso – powiedział, że przystąpienie Łotwy do strefy euro jest nie tylko wielkim wydarzeniem dla tego kraju, ale także dla całej strefy euro.

Jest to idealny dowód na to, że strefa euro pozostaje dalej stabilna, atrakcyjna dla nowych partnerów oraz wciąż otwarta na nowe kraje. Łotwa otrzymała już stosowne gratulacje od przywódców państw należących do strefy euro – m.in. prezydent Francji Francois Hollande powiedział, że rozszerze strefy o Łotwę jest dobrą wiadomością dla tego kraju i całej Europy.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments