moneta

Rumuni oraz Bułgarzy mogą pracować już w całej Europie!

Wiadomości

Od 1 stycznia 2014 roku już nikt nie jest w stanie zapanować nad imigracją Rumunów i Bułgarów w całej Unii Europejskiej, gdyż zgodnie z zapowiedziami data ta usuwa całkowite bariery pracy imigrantów nawet w krajach takich jak Niemcy, Austria czy Wielka Brytania. Komisarz Unii Europejskiej do spraw zatrudnienia Laszlo Andor podkreślił, że dalsze próby blokowania unijnego rynku pracy przed imigracją nie zda stosownych rezultatów, a już na pewno nie jest odpowiedzią na wciąż rosnące i wysokie bezrobocie w krajach europejskich – nie rozwiąże to także kryzysu na rynku pracy.

Warto jednak pamiętać, że zarówno Rumunia, jak i Bułgaria są w członkami Unii Europejskiej od przeszło 2007 roku. Nie zmienia to jednak faktu, że pozostałe kraje Unii Europejskiej miały pewne prawu ograniczyć dostęp do swoich rynków pracy przez okres siedmiu lat, co de facto skończyło się wraz z rokiem 2013. Większość krajów zdecydowała się już rok wcześniej znieść obowiązujący zakaz pozwalając nowym członkom Unii Europejskiej pełnoprawnie pracować na terenie ich kraju. Jeszcze do końca 2013 roku zakaz ten utrzymywały takie kraje jak Austria, Wielka Brytania, Belgia, Niemcy, Hiszpania, Francja, Luksemburg, Holandia oraz Malta – razem dziewięć państw.

Mimo, iż formalnie bariery zostały zdjęte 1 stycznia 2014 roku i każdy obywatel Rumunii oraz Bułgarii może bez przeszkód pracować w każdym kraju przynależącym do Unii Europejskiej, to takie kraje jak Niemcy czy Wielka Brytania zastanawiają się nad ograniczeniem napływu nowych imigrantów z uboższych krajów Unii i utrudnienie im dostępu do świadczeń socjalnych. Wielka Brytania jest przekonana, że takie posunięcie pozwoli przynajmniej w małym zakresie wyeliminować problem tzw. turystyki zasiłkowej. Do niedawna na placu boju o imigrację pozostawała jedynie Wielka Brytania, jednak coraz częstsze przeliczenia wskazują, że pomysł ten nie jest taki zły, a nad swoistymi ograniczeniami zastanawiają się także i Niemcy.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o