Będzie nowy banknot o nominale 10 euro

Waluty Wiadomości

Wygląda na to, że Europejski Bank Centralny zamierza już w poniedziałek – dokładnie 13 stycznia 2014 roku – zaprezentować światu nowy banknot, którym będą posługiwać się europejczycy. Nominał tego banknotu to 10 euro. Komentatorzy nie wykluczają jednak, że może to być jeden z ostatnich papierowych banknotów. Najbliższa przyszłość kieruje się raczej w stronę listków z włókien sztucznych i prawdopodobnie to one zastąpią niedługo papierową formę banknotu – takie banknoty są dużo trwalsze i lepiej zabezpieczone.

Miejscem pokazu nowego banknotu będzie Frankfurt – nowy banknot będzie pierwszym o nominale 10 euro z serii Europa. Europejski Bank Centralny wskazuje, że nowy banknot będzie o wiele lepiej zabezpieczony przed możliwym podrobieniem – nowy zestaw zabezpieczeń i bardziej przyjazne funkcje rozpoznawania podrobionych sztuk. Symbolem nowego banknotu ma być głowa mitologicznej postaci Europy pochodzącej z wazy greckiej z V w. p.n.e. Dodatkowo nowe banknot zostanie wyposażony w holograficzny pasek oraz znak wodny. Europejski Bank Centralny przyznaje jednak, że zabezpieczeń jest o wiele więcej, a jest to dopiero początek planowanej rewolucji. W czerwcu 2014 roku zaplanowano kampanie informacyjną na temat nowego banknotu, który znajdzie się w dystrybucji w całej strefie euro.

Po zakończonej kampanii – prawdopodobnie pod koniec lata – pieniądz zostanie wprowadzony do obiegu, choć jego dokładna data nie została jeszcze ustalona. Nie ulega wątpliwości, że nadchodzące zmiany są ciągłym wyścigiem z fałszerzami. Banknoty o nominale 5 i 10 euro są niezbyt atrakcyjne dla fałszerzy, ale może to być związane z tym, że banknoty o mniejszych nominałach rzadziej się wykrywa. Najwięcej wykrywanych fałszywych banknotów stanowią te o nominale 50 euro.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments