Rekordowe wpływy z podatków?

Podatki Wiadomości

Wygląda na to, że warto robić specjalne akcje dla swoich obywateli, tym bardziej jeżeli mają one charakter odkupienia swoich win. Już wielokrotnie informowaliśmy was o specjalnej akcji podatkowej przeprowadzonej przez portugalski rząd – to już druga taka akcja podatkowa. Dzięki specjalnej akcji każdy obywatel miał okazję uregulować swoje zadłużenie wobec fiskusa i tamtejszego ZUS’u, dzięki czemu omijał bolesne dla siebie odsetki.

Z dostępnych danych wynika jasno, że akcja podatkowa okazała się być wielkim sukcesem, gdyż od listopada do grudnia ubiegłego roku rząd w Portugalii odzyskał blisko 1,2 miliarda euro długu od ponad 319 tysięcy obywateli. Podsekretarz stanu do spraw polityki fiskalnej Paulo Nuncio poinformował, że w wyniku przeprowadzonej akcji podatkowej – aktu przebaczenia podatkowego – portugalski budżet zainkasował największe w historii wpływy z podatków w tak krótkim czasie. Zebrane środki przekraczają o 79 procent kwotę jakiej spodziewał się centroprawicowy rząd w Portugalii – przewidywane było 700 milionów euro, a wpływ dodatkowy wyniósł 553 miliony euro. Warto także przypomnieć, że uzyskany wynik jest o 178 milionów euro lepszy, od tego który uzyskano kilka lat temu – przeprowadzając podobną inicjatywę.

Dłużnicy decydujący się na spłatę zadłużenia uzyskał prawo do tymczasowego zwolnienia od nakazu spłaty odsetek i kosztów administracyjnych – np. związanych z obsługą długu w tamtejszym ZUS’ie lub fiskusie. Łącznie więc odzyskany dług dla ZUS i fiskusa wyniósł 1 miliard euro i 232 miliony euro. Dłużnicy korzystający z przebaczenia podatkowego to głównie osoby fizycznie – 265 tysięcy – ale także i firmy – 54 tysiące.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o