Euro na Litwie stanie się faktem!

Waluty Wiadomości

Wygląda na to, że wspólna waluta europejska nie ominie Liwy, gdyż kraj ten zamierza przyjąć euro w 2015 roku. Obecnie projekt ustawy trafił do Sejmu. Nie obyło się jednak bez kontrowersji, gdyż obecny premier Algirdas Butkeviczius postanowił podać się do dymisji, jeżeli jego kraj wprowadzi w przyszłym roku wspólną europejską walutę – zwaną też euro.

Obywatele także mają wątpliwości, co do słusznej decyzji wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej. Litwini obawiają się, że wprowadzenie euro wpłynie negatywnie na jakość życia na Litwie – szczególnie na wzrost cen żywności. W projekcie ustawy o wprowadzeniu euro zapisano fakt, że w dniu wejścia europejskiej waluty litewska waluta będzie mogła być wymieniana w sposób nieograniczony oraz bez określonego limitu czasowego, który ustaliłby Bank Litwy. Nie ulega wątpliwości, że litewską walutę będą także wymieniać banki komercyjne oraz państwowa poczta – banki komercyjne oraz poczta będą wymieniać lit na euro tylko przez pierwsze sześć miesięcy. Rząd uznał także, że płatności w litach będzie można dokonywać jeszcze przez okres 15 dni od wprowadzenia euro.

Warto jednak zauważyć, że reszta z przeprowadzonych transakcji ma być wydawana w euro. Rząd zaproponował także, by litów pozbyć się w płatnościach komunikacji miejskiej lub taksówkach – ze względów praktycznych. Rodowici Litwini obawiają się jednak, że wprowadzenie wspólnej waluty europejskiej wpłynie na wzrost cen – twierdzi tak ponad 60 procent respondentów. Tylko 5 procent badanych twierdzi, że wprowadzenie wspólnej waluty europejskiej nie będzie miało żadnego wpływu na wzrost cen w sklepach.

Subscribe
Powiadom o
guest
daj ocenę
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments