Bank Centralny Unii Europejskiej zdecydował się na obniżenie głównych stóp procentowych w strefie euro. To dało bardzo dobre warunki do wzrostów dla naszej rodzimej waluty. Eksperci twierdzą nawet, że w kolejnych dniach i tygodniach można spodziewać się aprecjacji złotego.
Skąd perspektywa wzrostów?
Nie tylko podjęte decyzje przez bank centralny Eurolandu będą korzystnie wpływać na notowania złotego. Kojąco działają na nie stabilne i dobre fundamenty, jakimi może pochwalić się polska gospodarka. Plany budżetowe na przyszły rok zdają się być pod pełną kontrolą rządu. Natomiast, wykonanie tegorocznego budżetu przebiega bez większych zakłóceń. W sferze finansów publicznych Polski zapanowała stabilizacja.
Reakcja złotego na obniżkę stóp euro
W momencie ogłoszenia przez Europejski Bank Centralny decyzji o obniżeniu stóp procentowych w strefie euro, złoty zaczął zyskiwać na wartości w stosunku do europejskiej waluty. Pod koniec dnia euro wyceniane było na poziomie 4,33 zł, podczas gdy na początku notowań kosztowało nawet 4,40 zł i więcej. Decyzja EBC podyktowana była ogromną niepewnością na rynkach międzynarodowych.
Skala obniżki
Rada Europejskiego Banku Centralnego zadecydowała o obniżeniu podstawowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych. W wyniku tego, benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego, jaki można zaciągnąć w strefie euro, będzie wynosiła zaledwie 1,25% w skali roku. Czas pokaże, czy rzeczywiście wpłynie to korzystnie na notowania złotego.