Europejski Bank Centralny

Obniżka stóp w Eurolandzie szansą na wzrosty dla złotego

Waluty Wiadomości

Bank Centralny Unii Europejskiej zdecydował się na obniżenie głównych stóp procentowych w strefie euro. To dało bardzo dobre warunki do wzrostów dla naszej rodzimej waluty. Eksperci twierdzą nawet, że w kolejnych dniach i tygodniach można spodziewać się aprecjacji złotego.

Skąd perspektywa wzrostów?

Nie tylko podjęte decyzje przez bank centralny Eurolandu będą korzystnie wpływać na notowania złotego. Kojąco działają na nie stabilne i dobre fundamenty, jakimi może pochwalić się polska gospodarka. Plany budżetowe na przyszły rok zdają się być pod pełną kontrolą rządu. Natomiast, wykonanie tegorocznego budżetu przebiega bez większych zakłóceń. W sferze finansów publicznych Polski zapanowała stabilizacja.

Reakcja złotego na obniżkę stóp euro

W momencie ogłoszenia przez Europejski Bank Centralny decyzji o obniżeniu stóp procentowych w strefie euro, złoty zaczął zyskiwać na wartości w stosunku do europejskiej waluty.  Pod koniec dnia euro wyceniane było na poziomie 4,33 zł, podczas gdy na początku notowań kosztowało nawet 4,40 zł i więcej. Decyzja EBC podyktowana była ogromną niepewnością na rynkach międzynarodowych.

Skala obniżki

Rada Europejskiego Banku Centralnego zadecydowała o obniżeniu podstawowych stóp procentowych o 25 punktów bazowych. W wyniku tego, benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego, jaki można zaciągnąć w strefie euro, będzie wynosiła zaledwie 1,25% w skali roku. Czas pokaże, czy rzeczywiście wpłynie to korzystnie na notowania złotego.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments