UE zlikwiduje opłaty roamingowe

Finanse osobiste Wiadomości

Wygląda na to, że Unia Europejska zamierza konsekwentnie wprowadzać w czyn wszystkie wcześniejsze postanowienia, gdyż jednym z nich była likwidacja opłat roamingowych u operatorów sieci komórkowych. Bruksela zauważa potrzebę zniesienia roamingu, dlatego też do 2016 roku użytkownicy telefonów komórkowych w Unii Europejskiej będą płacić krajową stawkę za połączenie telefoniczne – ma to związek z wszystkimi krajami członkowskimi.

Inicjatorem pomysłu jest Komisja Europejska, która twierdzi, że blisko 70 procent mieszkańców Unii Europejskiej dzwonią do innego kraju ogranicza ilość minut rozmowy ze względu na wysokie i stale rosnące koszty opłat roamingu. Raport wskazuje także dobrą stronę dla samych operatorów sieci komórkowych, którzy dzięki nowym regulacjom – zniesieniu opłat roamingowych – zyskaliby prawie 300 milionów nowych klientów. Tort jest więc na tyle duży, by każdy mógł wynieść jakaś część dla siebie – oświadczył Jose Manuel Barroso. Nie zmienia to jednak faktu, że coraz większa migracja mieszkańców Europy przyczynia się do tego praktycznie całkowitego zerwania kontaktu, gdyż koszty opłat roamingowych są zbyt wysokie.

Komisja Europejska badając dokładnie rynek telefonii komórkowej stwierdziła, że obecna polityka cenowa firm telekomunikacyjnych nie zwiększy ich potencjału w innych krajach Europy. Osoby wyjeżdżające do innego kraju w celach zarobkowych ograniczają swój kontakt z bliskim ze względu na zbyt wysokie koszty opłat roamingu, którego na dobrą sprawę nie musiałoby być. Barroso niewątpliwie kusi wizją zdobycia większej ilości klientów, gdyż z szacunków sondażu europejskiego wynika, że operatorzy sieci komórkowych zyskaliby prawie 300 milionów nowych użytkowników, co obecnie jest nieosiągalne.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments