Poszczególne kraje szukają porozumienia

Banki Wiadomości

Wygląda na to, że kompromis z Parlamentem Europejskim wydaje się być do osiągnięcia, jednak do powodzenia potrzebna jest uległość ze strony krajów Unii Europejskiej. Ministrowie finansów krajów należących do Wspólnoty deklarują, że mogą poczynić niezbędne kroki w celu znalezienia wspólnej płaszczyzny z Parlamentem Europejskim, który musi wydać zgodę na budowę drugiego filaru unii bankowej. Parlament nie chce iść na ustępstwa w wielu drażliwych kwestiach, które dotyczą wspólnego systemu likwidacji banków.

Przygotowania do rozpoczęcia tworzenia drugiego filaru unii bankowej stoją więc w miejscu. Ministrowie chcą jednak pójść na pewne ustępstwa w kwestii uprawnień rządów w tworzonym systemie oraz w szybszym reagowaniu na podejmowane decyzję. Obecnie pełniąca prezydencje Grecja jest zadowolona z faktu, że otrzymała pewien obszar wolnej przestrzeni, która zbada wszelkie alternatywne opcje, które mogą być uwzględnione w porozumieniu z Parlamentem Europejskim. Dzięki temu możliwe jest uzgodnienie kompromisu, na którym zależy każdej ze stron. Utworzenie prężnie działające instytucji o nazwie unii bankowej ma być odpowiedzią, na możliwie wywołany drugi kryzys finansowych.

Tworząca się instytucja pełniła by rolę ochroną, tym samym nie pozwalając na powstanie jakiegokolwiek kryzysu na terenie Unii Europejskie. Działalność systemu była by stosunkowo prosta, gdyż wyznaczała by potencjalnie niebezpieczne banki do likwidacji. Poza tym powstanie unii bankowej będzie korzystne nie tylko dla całej Wspólnoty, ale także dla kieszeni podatników, którzy nie będą musieli dokładać się do likwidacji upadających banków. Jak na razie projekt leży w miejscu, chodź wszystko wskazuje na to, że w ciągu kilku tygodni ruszy nowy etap negocjacji PE z członkami UE.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments