USD

Jest postęp w sprawie likwidacji banków

Banki Wiadomości

Wygląda na to, że można mówić o pewnym postępie w negocjacjach, które od jakiegoś czasu toczą się pomiędzy Parlamentem Europejskim, a krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Sprawa tyczy się utworzenia wspólnego systemu likwidacji banków. Ma to być system przynależny do powstającej już unii bankowej – jej drugi filar.

Warto jednak podkreślić, że bez ustalenia odpowiednich kwestii nie ma co liczyć na postęp w sprawie. Dlatego też zarówno Parlament Europejski, jak i Unia Europejska zamierzają dość do porozumienia w kluczowych kwestiach systemu, by później uzgadniać niewielkie różnice. Dojście do porozumienia jest istotne zarówno w przypadku PE, jak i krajów członkowskich – w zasadzie, im szybciej tym lepiej.

Kolejna runda negocjacji w sprawie utworzenia wspólnego systemu likwidacji banków została rozpoczęta przez grecką prezydencję, którą reprezentował grecki minister finansów Jannis Surnaras. Nie był on jednak jedynym gościem, ponieważ szef eurogrupy, holenderski minister finansów Jeroen Dijselbloem też chciał uczestniczyć w spotkaniu negocjacyjnym.

Z uzgodnionych informacji wynika, że prawdopodobnie mechanizm restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków, będzie przyjęty przed końcem obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego – przynajmniej tego chcą obie strony porozumienia. Według obecnych negocjatorów osiągnięto kluczowy postęp, a mianowicie osiągnięto wzajemne zrozumienie stron. Być może kwestia ta okaże się być rozstrzygająca przy kolejnym spotkaniu, gdzie negocjacje wkroczą na zupełnie inny poziom. Terapia podjęcia małych kroczków, miałaby tu niebagatelny wpływ.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments