Przelew na konto bankowe zagranicznego banku może wiązać się ze sporymi wydatkami. Największe pieniądze zapłacimy za przelewy, które wykonujemy poza kraje UE. Przelew na terytorium krajów unijnych również może wiązać się z koniecznością dokonania opłaty, która wynosi nawet kilkadziesiąt złotych. Część polskich banków zapewnia możliwość skorzystania z możliwości realizacji tanich przelewów na terenie krajów unijnych.
Spis Treści
Jak wygląda przelew zagraniczny?
Przelewy wykonywane poza granice kraju mają inny format. Wymagają one wpisania innych danych, niż w przypadku standardowego przelewu realizowane na terenie kraju. Czas realizacji przelewów zagranicznych również jest nieco dłuższy. Nie można również zapominać, że niepoprawne wypełnienie informacji do przelewu zagranicznego może przełożyć się na dodatkowe opóźnienia. Z tego powodu należy pamiętać o kilku zasadach.
- Zawsze należy wpisywać kod SWIFT lub BIC banku, który jest odbiorcą środków pieniężnych w formie przelewu. Musi to być numer banku odbiorcy przelewu.
- Należy dokładnie sprawdzić numer rachunku bankowego, który powinien być podany w formacie IBAN, czyli posiadać 26 cyfr.
- Przelew powinien zawierać wszystkie dane począwszy od nazwy odbiorcy a skończywszy na tytule płatności.
Wysyłanie pieniędzy do krajów UE
Przelew do banków działających na terenie Unii Europejskiej najlepiej jest wykonywać za pośrednictwem systemy SEPA. Jest to system, który powstał w celu umożliwienia szybszego oraz łatwiejszego dokonywania przelewów w obrębie krajów UE. Do krajów, które funkcjonują w ramach tego systemu zaliczają się również Islandia, Norwegia oraz Lichtenstein. Przelew w ramach systemu SPEA może być zrealizowany jedynie w euro. Jest to jedna z tańszych form realizacji przelewów na terenie UE, gdyż w większości banków opłata wyniesie kilkanaście złotych a część banków naliczy za taki przelew jedynie pięć złotych. Przelew jest realizowany w przeciągu kilku dni. Najczęściej maksymalny czas realizacji przelewu w systemie SEPA wynosi około 3 dni.
Czas oczekiwania na realizację przelewu
To w jakim czasie zostanie zrealizowany przelew zagraniczny zależy od wielu czynników. Po pierwsze jest to zależne od rodzajów instytucji pomiędzy, którymi realizowana jest transakcja. Standardowy czas realizacji przelewów z wykorzystaniem systemu SWIFT wynosi między dwa a pięć dni. Przy wykorzystaniu systemu SWIFT trzeba również liczyć się z koniecznością zapłacenia dodatkowych pieniędzy w postaci prowizji od transakcji, którą znów pobiera nasz bank. Taka prowizja może wahać się pomiędzy 0,2 procent do nawet jednego procenta przelewanej kwoty. Minimalna kwota prowizji przy wykorzystaniu standardowego przelewu zagranicznego w systemie SWIFT wynosi dwadzieścia złotych. Nie bez znaczenia jest również koszt przewalutowania pieniędzy. Banki nie mają korzystnych kursów wymiany walut.
Jeśli posiadamy rachunek złotówkowy a rachunek odbiorcy prowadzony jest w innej walucie zawsze musi dojść do przewalutowania. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dodatkowych kont walutowych, gdy często realizujemy przelewy zagraniczne. Warto również pomyśleć o korzystaniu z systemów elektronicznych przelewów za pośrednictwem internetowych serwisów, które mają niższe prowizje oraz szybszy czas realizacji przelewów.
Źródło – (www).