PKO BP

Banki nie chcą pożyczać pieniędzy

Banki Kredyty

Część banków otwarcie uważa, że w erze panującego kryzysu nie opłaca się udzielać kredytów. Lepiej po prostu zabezpieczyć się na gorsze czasy. Taką ideologię wyznaje największy polski bank PKO BP oraz nieco mniejszy – ING Bank Śląski. Każdy z nich poprawił znacząco swoje wyniki kwartalne,  jednak według specjalistów zyski banków wzrosły, ponieważ wzrosły także stopy procentowe. Dzięki temu banki otrzymują dużo wyższe odsetki z pożyczonych jeszcze parę miesięcy temu pieniędzy.

Instytucje finansowe niechętnie pożyczają środki, ponieważ boją się niewypłacalności swoich kredytów. Już 10,1% kredytobiorców w Polsce ma problem ze spłacaniem swojego kredytu hipotecznego czy pozornie niewinnej karty kredytowej. Banki boją się więc masowej fali niewypłacalności. Być może słusznie.

Co ciekawe, co trzeci Polak nie posiada żadnego kredytu, czy też nawet wspomnianej karty kredytowej. Sprawia to tym bardziej zakłopotanie, zważając na fakt, że statystyczny mieszkaniec Warszawy ma zaległe zobowiązania w kwocie 5 000 złotych. Jeśli część mieszkańców stolicy nie ma ani jednego kredytu to znaczy, że spora część społeczeństwa ma balast w domowym budżecie.

Pomimo ciemnych nastrojów ING zwiększyło kwotę swoich pożyczek o 25% wobec III kwartału 2010 roku oświadczając otwarcie, iż pomimo kryzysu bank ten będzie luzował systematycznie swoją politykę kredytową, stawiając głównie na własnych klientów i na pożyczki gotówkowe. Jest to zapewne pewien ukłon w stronę konsumenta, jednak co z kredytami hipotecznymi bez których większość osób nie może zrealizować swoich ambitnych planów mieszkaniowych? Cóż, na poluzowanie zobowiązań hipotecznych musimy chyba jeszcze trochę poczekać.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments