Unia bankowa – zgoda w sprawie likwidacji banków

Wiadomości

Mimo niezbyt sprzyjającej aury – ze względu na Ukrainę i Rosję – uzgodniono porozumienie w sprawie wspólnego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. Negocjatorzy Parlamentu Europejskiego oraz krajów Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w sprawie kolejnego filaru mającej powstać unii bankowej – uporządkowanej likwidacji banków. Nie ulega wątpliwości, że osiągnięcie politycznego porozumienia w tym zakresie jest miarą sukcesu zarówno PE, jak i Unii Europejskiej, gdyż dzięki temu kończy się budowę tak potrzebnej unii bankowej.

Zdaniem ekspertów powstanie unii bankowej wzmocni zaufanie oraz stabilność rynków finansowych. Dodatkowo ma być pomocne w przywracaniu kredytowego wsparcia dla europejskich gospodarek. Warto podkreślić, że jest to realizacja podjętego już zadania w porozumieniu do końca obecnej kadencji Parlamentu Europejskiego. Przedstawiciel Komisji Europejskiej – Jose Manuel Barroso – oświadczył, że jest niezwykle zadowolony z podjętej próby uzyskania porozumienia. To ważne z puntku widzenia bezpieczeństwa Europy – powiedział.

Komisarz Unii Europejskiej do spraw rynku wewnętrznego Michel Barnier podkreślił, że porozumienie w sprawie drugiego filaru unii bankowej kończy erę ogromnych pakietów pomocowych dla banków w 28 krajach członkowskich. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że unia bankowa ma być również skuteczna w przypadku banków transgranicznych. Będzie to system o wiele bardziej efektywny niż sieć krajowych likwidatorów. Czy można więc liczyć na to, że problem z nadmiernym zadłużeniem banków oraz kosztami związanymi z ich likwidacją są całkowicie rozwiązane? Wszystko na to wskazuje.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments