USA rajem podatkowym dla najbogatszych

Firma Podatki

W dobie kryzysu i tego, że Stany Zjednoczone systematycznie tracą swą znaczącą pozycję na arenie międzynarodowej, trudno uwierzyć w to, że właśnie Ameryka jest rajem podatkowym dla najbogatszych. W końcu tyle mówi się w USA o zmianie polityki fiskalnej i podwyżce podatków dla najbogatszych Amerykanów. Tymczasem część amerykańskich korporacji nie płaci ani centa. Jak to robią? Korzystają ze stawki podatkowej obniżonej aż o 50%, oraz wykorzystują szereg luk prawnych oraz ulg podatkowych. Wszystko po to, aby zmniejszyć milionowe, jeśli czasem nawet nie miliardowe, podatki.

Według rozmaitych rankingów większość z trzystu największy firm w USA płaci podatek dochodowy według niższej – 18,5% stawki. Mało która firma rozlicza się z fiskusem na podstawie głównej – 35% – stawki. Do tego 10% amerykańskich korporacji nie tylko nie zapłaciło ani centa do budżetu, ale wręcz uzyskało spore zwroty, pomimo tego, iż w zeznaniach podatkowych wykazały one łączny zysk na poziomie 160 mld dolarów. Dla przykładu właściciel kilku banków w USA – spółka Wells Fargo – zarobiła na ulgach podatkowych przez ostanie trzy lata aż 18 mld dolarów!

Jak więc łatwo zauważyć, amerykańska polityka fiskalna ma naprawdę wiele dobrych aspektów. Są one jednak dobre dla dużych korporacji, a co z przysłowiowym Kowalskim? Niestety obywatel jest spychany na dalszy plan, ponieważ jak powszechnie mówi się w kuluarach: tam gdzie liczą się pieniądze nie liczy się człowiek.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments