Słowenia zmienia zasady gry – oprocentowanie kredytów

Wiadomości

Słowenia jest kolejnym krajem, który zamierza zmienić górny pułap odsetek pobieranych przed kredytodawców od ich klientów. Specjalna ustawa została już uchwalona, dzięki czemu tamtejszy rząd ma pełną władzę, która uprawnia go do stworzenia takiego przepisu. Czy rząd w Słowenii zdecyduje się na tak poważny ruch? Zapewne tak, gdyż oprocentowanie kredytów w kraju jest zbyt wysokie. Eksperci przekonują jednak, że jest to walka z wiatrakami, ponieważ banki będą musiały odbić sobie straty na innych produktach finansowych. Nie wiadomo jednak, czy na tym się skończy.

Minister finansów Słowenii oznajmił, że skutki wprowadzenia ustawy odczują przede wszystkim spółki udzielające pożyczek, a są one wyżej oprocentowane, niż kredyty w banku. Banki nie mają więc zbyt wiele do stracenia – spółki, przeciwnie. Dlaczego zdecydowano się dokonać ten ruch? Powodów może być kilka, jednak rządzące ugrupowanie lewicowe Smer-SD zdecydowało się na to, ze względu na niemoralne bogacenie się instytucji pożyczkowych. Takie zachowanie nie ma więc podstaw moralnych i wyraźnie przekracza ramy stosowności.

Jest to także hak na instytucje, które wielokrotnie zmuszały dłużnika do zwracania przez kilkanaście razy pożyczonej sumy. Nowa ustawa daje więc nowe uprawnienia dla rządu, który już od czerwca tego roku będzie mógł decydować o górnym pułapie procentowym i innych opłatach obciążających typowego pożyczkobiorcę. Słoweńscy eksperci nie mają wątpliwości, że nowa ustawa i predyspozycje rządzących przyczynią się, by najwyższa dozwolona stopa odsetek od kredytów wynosiła maksymalnie 30 procent – dwukrotność tego, co pobierają banki.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments