Grecja sprzedała obligacje o łącznej wartości 3 miliardów euro

Wiadomości

Sytuacja wciąż pogrążonej w kryzysie Grecji zdaje się stopniowo poprawiać. Świadczyć o tym mogą przede wszystkim wyniki, jednak stan niezadowolenia obywateli jest ciągle jednym z najwyższych w całej Europie. Nie zmienia to jednak faktu, że Grecja radzi sobie całkiem nieźle także na rynkach finansowych. Od zeszłotygodniowego powrotu na międzynarodowe rynki finansowe, Grecji udało się sprzedać obligacje państwa warte 3 miliardy euro, a to świadczy przede wszystkim o ciągle rosnącym i budowanym zaufaniem wśród inwestorów. Co ciekawe, koszty krótkoterminowych pożyczek spadły o 0,5 pkt procentowego. Czy jest więc z czego się cieszyć?

Wygląda na to, że tak. Warto jednak przyznać, że bez wsparcia uzyskanego przez pomoc międzynarodową, kraj ten nigdy nie mógłby być w tym miejscu, co jest obecnie. Prawdopodobnie skończyłoby się to bankructwem Aten, które nie radziły sobie zbyt dobrze w kwestii uporządkowania finansów oraz długu. Obecnie sytuacja mocno się zmieniła, dzięki czemu Grecji udało się sprzedać swoje pięcioletnie obligacje o łącznej wartości 3 miliardów euro. Nie świadczy to jednak o samowolnym finansowaniu potrzeb państwa. Do tego jeszcze długa droga.

Stopniowe odzyskiwanie zaufania inwestorów będzie rozłożone w czasie. Mimo osiągniętych pierwszych sukcesów nie można spoczywać na laurach, o czym doskonale wie tamtejszy rząd. Zachęcony wsparciem i zaufaniem, planuje kolejne reformy i kolejne zmiany w opodatkowaniu obywateli. Musi to jednak robić z pewną rozwagą, ponieważ niezadowolenie mieszkańców jest całkiem spore i trudno im się dziwić.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments