ONZ potępi działania władz Ukrainy?

Wiadomości

Przynajmniej tego oczekuje prezydent Federacji Rosyjskiej – Władimir Putin – który po krótkiej telefonicznej rozmowie, prowadzonej z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem – oświadczył, iż Kreml oczekuje potępienia przez ONZ działań władz Ukrainy, które mogą doprowadzić do jeszcze większego, i tak wciąż poszerzającego się konfliktu na wschodzie kraju. Putin podkreślił, że działania podejmowane przez ukraińskie władze są tak naprawdę nielegalne i niekonstytucyjne – winny być wyraźnie potępione przez kraje UE, Stany Zjednoczone oraz ONZ. Nie ulega jednak wątpliwości, że ani Unia, ani USA działań nie potępią, dlatego też Rosji pozostaje wierzyć w ONZ – de facto szerzącej pokój na świecie.

Podczas prowadzonej rozmowy obaj panowie poruszyli kwestię bezpieczeństwa na Ukrainie, które zostało zachwiane przez tamtejszy kryzys. Rosja jest przekonana, że omawiany kryzys uległa zaostrzeniu po zainicjowanych przez władze Ukrainy działań wojskowych, antyterrorystycznych, które obrały sobie za cel likwidację rosyjskich separatystów – poniekąd Kreml wypiera się, jak gdyby miał mieć z nimi jakikolwiek związek. Operacja siłowa nie może mieć miejsca, jeżeli państwo – w tym przypadku Ukraina – dąży do pokojowego rozwiązania problemu – stwierdził w rozmowie Putin.

Trudno się z tym nie zgodzić, jednak Rosja nie jest tu wcale bez winy, z czego doskonale zdaje sobie sprawę. Przedstawiciel ONZ wyraził głębokie zaniepokojenie obecną sytuacją, jaka panuje na wschodzie Ukrainy. Powiedział on także, że pogłębianie się kryzysu może zaszkodzić wszystkim stronom, dlatego kraje powinny dążyć do deeskalacji napięcia, co powinna wprowadzić w czyn – przede wszystkim – coraz bardziej prowokująca Rosja.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments