Szwecja się zbroi – zwiększono wydatki na armię

Wiadomości

Szwecja to kolejny kraj, który boi się o swoje terytorium w związku z niepokojącymi doniesieniami o Ukrainie, czy incydencie z rosyjskimi samolotami, co miało miejsce kilka miesięcy temu. Od tamtych chwil zdolność do obrony Szwecji jest tematem wielu debat, jednak partie zgadzają się co do tego, by zmienić swój stosunek i wydatki na armię. Kraj będzie więc musiał dostosować się do panujących realiów, zagrożeń i niepewnej sytuacji jaka panuje obecnie w Europie. Panujący obecnie rząd zamierza w ciągu najbliższych 10 lat zwiększyć wydatki na armię, co ma być bezpośrednio związane z zagrożeniem jakie stwarza Kreml.

Tamtejszy rząd zapowiedział, że wydatki na zbrojenia i obronność mają się systematycznie zwiększać, aż do 2024 roku. Co ciekawe, planuje się zakup nowych samolotów, które zwiększyłyby możliwości obronne terytorium nieba. Zakup nowych maszyn jest zapewne spowodowany kilkumiesięczną sytuacją, która nie powinna mieć nigdy miejsca. W skrócie: rosyjskie samoloty przeleciały praktycznie wzdłuż terytorium Szwecji i wróciły spokojnie do bazy. Armia nie zareagowała, co świadczyć o tym, że obronność kraju jest na bardzo niskim poziomie, a to stwarza zagrożenie dla państwa i żyjących tam ludzi.

Szwecja planuje zakup myśliwców, które będą produkowane w kraju – przez firmę Saab. Częściowo zamierza się więc zwiększyć wydatki na na siły lotnicze, jednak nie będą one jedynym zakupem. Prawdopodobnie szwedzka armia dokona zakupu nowych okrętów podwodnych, a stare podda gruntownej modernizacji i renowacji. Czy zagrożenie jest na tyle istotne, by zwiększać wydatki na armię w czasach, gdzie pieniędzy brakuje praktycznie na wszystko?

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments