Portugalia zwiększa rezerwy złota

Wiadomości

W dzisiejszych czasach rezerwy państwa są niezwykle istotne, z punktu widzenia przyszłości kraju, możliwych kłopotów, czy problemów ze spłatą długu. Wie o tym każdy, także Portugalia. Dlatego też ten kraj zdecydował się powiększyć swoje rezerwy w skarbcu, lecz nie w gotówce, a złocie. Portugalia należy do państw mających największe rezerwy złota na świecie – lokuje się na 13 pozycji. Lizbona powiększyła swoje dotychczasowe rezerwy złota o wartość przekraczającą ponad 800 milionów euro. Narodowy Bank Portugalii poinformował, że od stycznie do kwietnia bieżącego roku zanotowano zwiększenie wartości złota w państwowej kasie.

NBP – Narodowy Bank Portugalii – poinformował także, że aktualne rezerwy złota znajdujące się w skarbcu państwa oceniane są na 11,6 miliardów euro. Warto jednak przypomnieć, że w styczniu bieżącego roku ich warto wynosiła 10,8 miliardów euro. Portugalia odnotowała więc wzrost wartości kruszcu na poziomie 7,4 procent. Eksperci informują jednak, że najgorszym okresem dla wartości rezerw portugalskiego złota był rok 2013. Wcześniej odnotowywano systematyczny wzrost, po którym musiał nastąpić spadek.

Już na początku 2013 roku Portugalia straciła blisko 300 milionów euro wartości rezerw trzymanego złota. Ta negatywna tendencja utrzymywała się przez kolejnych kilka miesięcy, przez co cały 2013 rok zakończył się spadkiem wartości kruszcu o 28 procent wobec wcześniejszego roku. Oczywiście, miało to ogromny wpływ na sektor sprzedaży złota w Portugalii, któremu w owym czasie nie wiodło się najlepiej. Sytuacja uległa poprawie już z początkiem nowego roku, gdzie znowu odnotowuje się systematyczny wzrost rezerw złota.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments