Pranie brudnych pieniędzy groźne dla porządku na świecie

Wiadomości

W przeszłości niejednokrotnie fałszowano pieniądze w celu destabilizacji gospodarki danego państwa. Dobrym przykładem są Niemcy, którzy w czasie drugiej wojny światowej chcieli zdestabilizować sytuację gospodarczą i finansową Wielkiej Brytanii, wprowadzając ogrom fałszywek do obiegu. Plan ten się nie powiódł, ale nie oznacza to, że fałszywki są już niegroźne. Nie inaczej ma się sprawa z praniem brudnych pieniędzy, które po dziś dzień stanowią ogromne zagrożenie dla porządku na świecie. Dlaczego? Ponieważ za ich pomocą często finansowany jest terroryzm, a to wpływa na bezpieczeństwo świata. Komitet Ekspertów „Moneyval” wezwał do bardziej aktywnego zwalczania problemu związanego z praniem brudnych pieniędzy.

Nawiązał on także do bardziej skutecznych działań na rzecz wykrycia procederu, a także zwiększenia kar za tego rodzaju przestępstwa. Do wspomnianego komitetu należą aż 33 państwa, a wśród nich jest Polska. Powołana grupa ekspertów ma za zadanie zadbać o bezpieczeństwo w zakresie produkcji pieniędzy. Innymi słowy ma zapobiegać praniu brudnych pieniędzy, co w dzisiejszych czasach nie jest łatwym zadaniem. Grupa skupia się na zagadnieniu kryminalnym oraz ekonomicznym.

Komitet stwierdził, że pomimo widocznego postępu, kraje przynależące powinny zwiększyć aktywność na rzecz przeciwdziałania tego rodzaju problemom. Powinny skupić się na bardziej skrupulatnym prowadzeniem śledztwa oraz zwiększeniem kar za takie przestępstwa. Zwiększenie kar i większa kontrola powinny odstraszyć potencjalnych oszustów, a to w konsekwencji powinno zwiększyć zaufanie opinii publicznej, co do skuteczności państwa w zwalczaniu takich problemów.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments