Euro na Litwie w 2015 roku?

Wiadomości

Wygląda na to, że Litwa może wejść niebawem, bo w 2015 roku w posiadanie i obsługę wspólnej europejskiej waluty, jaką jest euro. Komisja Europejska zdecydowała się zachęcić Litwę, by ta zastąpiła obecną narodową walutę na rzecz euro, ponieważ ma teraz ku temu świetną okazję – wszystkie wskaźniki sugerują, że Litwa jest gotowa do przyjęcia europejskiej waluty. Zarówno Komisja Europejska, jak i rada ministrów Unii Europejskiej zdecydowała, że data przyjęcia przez Litwę euro zostanie wyznaczona na 1 styczeń 2015 roku. Oczywiście kraj ten nie musi korzystać z możliwości jaka się przed nim pojawia – to tylko decyzja, ale nie zobowiązująca.

Litwa spełnia więc wszystkie kryteria narzucone przez Komisję Europejską. Przygotowując raport wspomniano także o innych krajach, które również starają się o przystąpienie do strefy euro. Wśród krajów tych znalazła się m.in. Polska, która nie spełnia wszystkich kryteriów, dlatego w najbliższym czasie nie ma mowy o przyjęciu europejskiej waluty przez nasz kraj. Kryteriów nie spełniają też Węgry, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Rumunia oraz Szwecja.

Komisja Europejska podkreślą, że w grupie wymienionych państw tylko Litwa się wyróżnia. Jakie kryteria trzeba więc spełnić, by znaleźć się w grupie państw o wspólnej europejskiej walucie? Przede wszystkim powinno się spełnić kryterium stabilnych cen, fiskalne, wahania kursu waluty krajowej, a także wysokości stopy procentowej. Polska jest na dość dobrej drodze do przyjęcia euro, a jedyną przeszkodą wydaje się być zbyt duża inflacja – już od kilku lat.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments