Juncker na szefa KE? Szwecja i Holandia już nie są przeciwni

Wiadomości

Wygląda na to, że kandydatura byłego premiera Luksemburga Jean-Claude’a Junckera na stanowisko szefa Komisji Europejskiej jest przesądzona. Trudno jest oczekiwać, że Wielka Brytania nakłoni inne kraje do współpracy, by wyraziły swój sprzeciw kandydaturze Junckera. Jeszcze jakiś czas temu rozmowy w tej sprawie były prowadzone pomiędzy Wielką Brytanią, Niemcami, Szwecją oraz Holandią. Zarówno Szwecja, jak Holandia wyrażały podobny stosunek do kandydatury Junckera i nie chciały go na stanowisku szefa Komisji Europejskiej. Swój sprzeciw wyrażały Niemcy, którym nie podobała się postawa Brytyjczyków. Koniec końców Wielka Brytania i tak pozostała na linii sama, ponieważ poparcie w tej sprawie Szwecji i Holandi właśnie zostało wycofane.

Zarówno premier Szwecji Fredrik Reinfeldt, jak i premier Holandii Mark Rutte przyznał, że jeżeli w piątek dojdzie do przedstawienia kandydatury Junckera to nie będą oni jej blokowali. Nie ulega więc wątpliwości, że sytuacja Junckera będzie klarowna, bo w ten sposób uzyska większość ze strony szefów państw lub rządów. Co ciekawe Junker ma już „załatwione” poparcie w Parlamencie Europejskim, więc mianowanie go na stanowisko szefa Komisji Europejskiej jest wyłącznie grą czasu.

Warto dodać, że jakieś dwa tygodnie temu premier Szwecji nie był tak skory do głosowania na kandydaturę byłego premiera Luksemburga. Dlaczego? Fredrik podważał wiarygodność procesu wyłaniania kandydatów na najważniejsze stanowiska w Unii Europejskiej, co w środowisku politycznym wywołało nie małą burzę. Twierdził on także, że proces ten uniemożliwia kandydowanie inny osobom, co w konsekwencji wyklucza wielu potencjalnych kandydatów na różne stanowiska w Uni Europejskiej. Jak widać obecnie mu już to nie przeszkadza.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments