Porażka Camerona. Rozpisanie przedwczesnego referendum całkiem możliwe

Wiadomości

Wygląda na to, że porażka premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona przyczyniła się do wielkich niesmaków wśród brytyjskich polityków, a także tamtejszego społeczeństwa. Większość obywateli jest zdania, że Cameron nie ma szans przeforsować reform Unii Europejskiej, a przynajmniej nie w tak dużym zakresie, jak jeszcze jakiś czas temu sądzono. Co więcej, reformacja Unii Europejskiej jest dla Camerona kluczowa, bo jeśli do niej nie dojdzie, a wdrożenie wizji się nie sprawdzi, to nie należy mieć żadnych wątpliwości, że Londyn pozostanie w Unii Europejskiej – przynajmniej tak twierdzą aktualne sondaże, które są odzwierciedleniem nastrojów społecznych.

Dlaczego pesymistyczna ocena reformacji Unii Europejskiej wzrosła wraz z porażką Camerona na szczycie Unii Europejskiej? Być może jest to spowodowane pewną nieudolnością brytyjskiego sprawowania władza na unijnym szczeblu – jakby nie patrzeć najważniejszym. Mianowanie byłego premiera Luksemburga Jean-Claude’a Junckera na nowego szefa Komisji Europejskiej jest uznawane za wielka porażkę nie tylko Camerona, ale i Wielkiej Brytanii, która widocznie jest coraz mniej kluczowa w najważniejszych decyzjach UE.

Co ciekawe tylko 7 procent ankietowanych uznało, że sprzeciw Camerona wobec nominacji Junckera będzie korzystny dla renegocjacji stosunków Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Jest to powód do niepokoju, ponieważ media coraz częściej rozpisują się na temat ewentualnego wystąpienia Londynu z struktur europejskich, co byłoby ogromnym ciosem dla gospodarki i dalszej współpracy. Ciężko jednak jednoznacznie stwierdzić kto na ewentualnej rezygnacji straciłby najbardziej – wiele wskazuje, że Wielka Brytania.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments