Współpraca gospodarcza UE z USA

Wiadomości

Wszystko wskazuje na to, że ostatnia afera szpiegowska z udziałem Stanów Zjednoczonych nie wpłynie niekorzystnie na umowę gospodarczą Unii Europejskiej z USA. Niemcy odcinają się od tego tematu jeżeli chodzi o współpracę gospodarczą, bo Ameryka jest wciąż bardzo ważnym partnerem Europy – w różnych kwestiach. Co więcej, współpraca pomiędzy Europą, a Ameryką może się jeszcze bardziej zacieśnić. Jak to możliwe? Otóż Unia Europejska chce zniesienia restrykcji dotyczących handlu energią i surowcami pochodzącymi ze Stanów Zjednoczonych. Ma to w pewnym sensie ułatwić eksport amerykańskiego gazu łupkowego, który mógłby być transportowane do Wspólnoty Europejskiej.

Europosłowie domagają się także oddzielnej noty na temat energii oraz surowcach – w otwartych negocjacjach. Jak na razie nic nie wskazuje na to, by Stany Zjednoczone miałyby się zgodzić na te żądania – jest im do tego nieśpieszno. Nie oznacza to jednak, że amerykanie nie są zaangażowaniu w dyskusje na temat wprowadzeniu zmian do umowy. De facto prowadzą oni rozmowy, ale nie podjęli jeszcze właściwej i ostatecznej decyzji, co nie podoba się europejskim politykom.

Dla kogo oddzielna nowa w umowie gospodarczej jest bardziej na rękę? Wszystko wskazuje na to, że Unii Europejskiej, która w dobie kryzysu ukraińskiego chce się odpowiednio zabezpieczyć. Nigdy bowiem nie wiadomo jaka będzie za kilka tygodni reakcja Moskwy na działania Kijowa. Poza tym Europa nie ukrywa faktu, że chce zmniejszyć zależność dostaw energii z Rosji, co jest nie tylko w interesie narodowym poszczególnych państw, ale także całej struktury europejskiej.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments