Euro na Litwie zatwierdzone

Wiadomości

Obok wciąż rosnących obaw na temat ewentualnego rozszerzenia konfliktu wschodniej części Ukrainy, Unia Europejska musi dalej podejmować ważne dla siebie i przyszłych partnerów decyzje. Jedną z nich jest przystąpienie Litwy do strefy euro. Zgodę wyraził już Parlament Europejski, ale ostatecznie zatwierdzić to miała Rada Unii Europejskiej – najprawdopodobniej odbędzie się to 23 lipca. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to tylko formalność, bo już od 1 stycznie 2015 roku Litwa będzie mogła płacić europejską walutą w swoim kraju – to obowiązujący standard. Dlaczego jest to tylko formalność? Ponieważ Litwa ma silną rekomendacje Komisji Europejskiej oraz poparcie szefów rządów i państw członkowskich. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by doszło do wprowadzenia euro na Litwie.

Warto podkreślić, że jest to dobra wiadomość dla Litwy i jej mieszkańców. To także dobra wiadomość dla krajów bałtyckich, a także stabilności filaru Unii Europejskiej, jaką jest i w dalszym ciągu będzie wspólna waluta. Litwa może być z siebie dumna, że przez te kilka lat zrobiła fenomenalną poprawę zarówno w kwestii ustabilizowania kursu wymiany walut, jak i doprowadzenia do niskiego deficytu budżetowego. W dzisiejszych czasach nie jest to takie proste, ale widać że nie niemożliwe.

Podczas ostatniej konferencji potwierdzono, że Litwa spełnia wszystkie wymagania stawiane państwom chcącym przynależeć do strefy euro – mała inflacja, niski deficyt budżetowy, a także niewielki dług publiczny. Czy euro jest jednak dobrym posunięciem Litwy? Z pewnością tak, jeżeli chodzi o przyszłość całego narodu. Początkowo może jednak wyjść z niekorzyścią dla tamtejszych obywateli, którzy będą mieli wrażenie, że zarabiają mniej – pensje wschodnie, a wydatki europejskie.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments