Elektroniczna dokumentacja to przyszłość?

Wiadomości

Większość krajów Wspólnoty Europejskiej rozwija poziom urzędów do tego stopnia, by z każdym rokiem stawały się one bardziej przystępne dla zwykłego obywatela, podatnika czy konsumenta. Nie inaczej jest w przypadku Polski, która jeszcze kilka lat temu zapowiedziała erę cyfryzacji urzędów. Oznacza to mniej więcej tyle, że rządzący chcieli ułatwić obywatelom życie udostępniając im możliwość załatwienia pewnych spraw – w domyśle wszystkich – przez internet. Dla każdej ze stron było by to korzystne rozwiązanie – mniej dokumentacji, to mniej wydatków. Poza tym uległ by znacznie czas postoju w kolejkach przy załatwianiu lżejszych, a nawet i trudniejszych spraw z danym urzędem. Czy jest to kwestia przyszłości, czy może wizja cyfryzacji administracji urzeczywistnia się już dziś?

Każdy z nas może zaobserwować pozytywne zmiany w kontakcie z Urzędem Skarbowym. Wiele rzeczy można załatwić za pomocą internetu, nie wychodząc z domu – wysyłając stosowne dokumenty. Rząd chce jednak zwiększyć możliwość składania pism np. do sądów w formie elektronicznej. Poza tym chce także dokonać uproszczenia niektórych procedur i liberalizacji prawa cywilnego co do form czynności prawnych. To tylko niektóre aspekty nowego cyfrowego państwa, które powinny być wdrożone już kilka miesięcy temu. Ciężko jest jednoznacznie stwierdzić dlaczego nie zostało to jeszcze zrealizowane. Jedno jest jednak pewne – przed rządem jeszcze długa droga, a przykład kontaktów urząd-człowiek może brać np. z Szwecji.

Forma elektronicznego dokumentu nie jest uznawana wszędzie tam gdzie być powinna. Nie zmienia to jednak faktu, że rząd dokłada wszelkich starań by zmienić tą sytuację na lepsze. Dalsze informatyzowanie procedur jest w toku, choć każdy z nas ma nadzieję, że proces ten nie będzie trwał w nieskończoność. W gruncie rzeczy to dzięki temu będziemy mieć więcej czasu na rzeczy ważniejsze. Godziny czekania w urzędzie, by załatwić często bardzo błahe sprawy, być może pozostaną przykrym wspomnieniem.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments