c by ZUS

Czy ZUS kiedyś zbankrutuje?

Emerytura

Wielu ekonomistów zaczyna powoli być bardziej zgodnych co do tego, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych w najbliższej przyszłości może być niewydolny. Jednak co do koncepcji niewydolności systemu wielu ekspertów ma nieco inne zdanie. Jednak ostatnim czasem NIK zamknął usta wielu zwolennikom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i stwierdził, że przy obecnych parametrach, czyli wiek emerytalny, tendencje demograficzne, emigracje, długość życia system emerytalny i tak w niedługim czasie będzie niewydolny i zwyczajnie się zawali. Jedynym pozytywnym aspektem ZUSu, który wiążę się z jego wypłacalnością jest fakt, ze państwo polskie jest gwarantem wypłacalności systemu emerytalnego. Jednak nie ma żadnej wzmianki co do wysokości wypłacanych emerytów. Jest to pewnego rodzaju furtka, która może pozwolić rządowi obniżyć wysokość emerytur nawet do złotówki na miesiąc. Ponieważ konstytucyjnie nie jest zapisane ile wynosi minimalna emerytura. Ponadto warto zwrócić również uwagę na fakt, że jawny dług publiczny w Polsce na dzień dzisiejszy wynosi 58,9% PKB, zaś dług ukryty 185% PKB. Dysproporcja długu jawnego i ukrytego jest właśnie obrazem tego jak nieudolną instytucją jest ZUS. Ponieważ to z jego winy zadłużenie jest na, aż tak wysokim poziomie.

Kiedy ZUS zbankrutuje?

Wielu ekspertów twierdzi, że ZUS zbankrutuje w okresie około, najbliższych 8 lat. Teoretycznie ZUS jako instytucja aktualnie jest już bankrutem. Ponieważ sama jest niewydolna finansowo. Gdyby nie to, że państwo jest gwarantem emerytur to żaden Polak, który skończy wiek emerytalny nie dostałby emerytury. Ponadto w sytuacji, gdy ZUS osiągnie stan znacznie bliższy bankructwa rząd dysponuje takowym narzędziem, aby ponownie podnieść wiek emerytalny. Jeżeli był w stanie zrobić to raz, to również jest w stanie zrobić to po raz kolejny. Z drugiej strony, wiceminister finansów Izabela Leszczyna zapewnia, że nie będzie głodowych emerytur, ani że ZUS nie zbankrutuje. Ukazuje ona, że według prognoz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych stan zadłużenia ZUS ma się w najbliższym czasie poprawić. Jednak czy na pewno tak będzie? Rząd dysponuje aktualnie takimi możliwościami, aby zmniejszyć emeryturę, że w nagłym przypadku na pewno z nich skorzysta. Obywatele byli już świadkami jak rząd znacjonalizował 153 miliardów z OFE, starając się zakopać nieco dług. Jednak był to efekt jedynie tymczasowy. Ponieważ gdy nie zrobi się poważnych reform i cięć budżetowych to tak naprawdę do niczego się nie dojdzie. System emerytalny wymaga poważnych zmian, które są związane z jego funkcjonowaniem.

Jak wygląda przyszłość systemu emerytalnego?

Żeby system emerytalny w Polsce w jakikolwiek sposób funkcjonował potrzeba konkretnych reform. Ostatnio w kuluarach politycznych oraz na mównicy coraz częściej porusza się temat emerytur obywatelskich. Dzięki którym w sposób bardzo prosty można byłoby zmniejszyć zobowiązania państwa wobec obywateli, a przy tym ograniczyć biurokrację, która pochłania znaczne sumy pieniędzy. Obsługa samych emerytur jest naprawdę droga, a dodatkowo ZUS często podejmuje się nietrafionych inicjatyw. Idealnym przykładem marnowania pieniędzy podatników jest chociażby cyfryzacja ZUSu. Koszt wprowadzenia ZUSu do internetu wyniósł mniej więcej tyle co wyprawa na marsa, było to około 3 miliardy złoty. Pieniądze w znaczący sposób zostały zmarnowane. Tego typu bezsensownych wydatków w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest niemało. Warto chociażby wspomnieć o zakupie samochodów, które ZUS dokonuje w sposób jawnie bezczelny.

Ponieważ przetargi są ustawiane w taki sposób, żeby tylko jeden konkretny model spełniał wymagania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ponadto często samochody są wypożyczane, a nie kupowane, a co za tym idzie koszty ich wynajęcia na okres kilku lat przekraczają znacznie ich cenę rynkową. ZUS jako instytucja publiczna, która nie posiada własnych pieniędzy nie martwi się o wydajność finansową. Tak to często jest w przypadku monopolistów, zwłaszcza państwowych, którzy

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments