Ukradli ci kartę na wakacjach? To nie oznacza jeszcze końca wyjazdu!

Wiadomości

Na wakacjach często zapominamy o bożym świecie. Zazwyczaj delektujemy się chwilą dobrego odpoczynku, za który też sporo zapłaciliśmy. Takie wylegiwanie się ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony regenerujemy baterie po godzinnym stresie ze strony murów korporacyjnych, ale z drugiej strony jesteśmy też mniej czujni, przez co łatwiej jest nas oszukać lub najzwyczajniej w świecie się zapomnieć. Takie zapomnienie się może niektórych drogo kosztować, ponieważ utrata karty kredytowej jest traktowana przez niektórych jak istny koniec świata, a przynajmniej koniec obecnych wakacji. No bo jak można funkcjonować bez karty kredytowej?

Jeżeli jednak zdarzyła ci się taka problematyczna sytuacja to pamiętaj, że nigdy nie pozostajesz sam, bez wsparcia innych. O wsparcie może zwrócić się do konsula lub ambasady, w zależności gdzie przyszło ci zgubić kartę. Możesz także zwrócić się (a nawet powinieneś) do swojego banku. Możesz poprosić by bank wydał ci nową kartę w trybie awaryjnym przez inny bank zagraniczny, co jest możliwe i często praktykowane. Często jednak okazuje się, że jest to usługa kierowana zwykle dla posiadaczy prestiżowych kart, osób które mają duży kredyt zaufania w danym banku. Najważniejsze jednak to szybko zastrzec kartę – dzwonimy do banku zaraz po zorientowaniu się że karta gdzieś zaginęła. Oczywiście uprzednio gruntownie sprawdzamy czy na pewno nie pozostawiliśmy ja gdzieś w pokoju hotelowym.

Dlaczego trzeba dokonać zastrzeżenia karty? Przede wszystkim dlatego, że ciąży na nas odpowiedzialność za transakcje dokonane kartą tuż po jej stracie. Warto jednak dodać, że odpowiedzialność nasza kończy się w przypadku osiągnięcia równowartości 150 euro. Później wszelkie straty pokrywa nasz bank, ale tylko w sytuacji kiedy nie doszło do zaniedbań z naszej strony – co można łatwo udowodnić. Niektóre banki mają także wpisaną pełną odpowiedzialność za utratę karty nawet do 1 euro, ale wtedy zwykle trzeba mieć wykupione dodatkowe ubezpieczenie, które do najtańszych też nie należy.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments