Spłacalność kredytów na niskim poziomie

Wiadomości

Wygląda na to, że z każdym rokiem Polacy mają coraz większy problem z dokonywaniem wpłat za zaciągnięte zobowiązania finansowe. Często też maja problem z regularnym i terminowym dokonywaniem należności, które najzwyczajniej w świecie powinny być uregulowane. Stwarza to tym samym niezbyt pozytywny obraz Polaków na tle innych europejczyków. Najnowsze raporty gospodarcze wskazują, że Polska wiedzie prym w rankingach związanych z nieterminowym regulowaniem należności. Można to już uznać za swoistą plagę, bo ciężko jednoznacznie podać powód z którego może to wynikać – zazwyczaj tych powodów jest cała masa. Dlaczego więc Polacy spóźniają się z uiszczaniem kolejnych płatności?

Co więcej, najnowszy ranking Banku Światowego wskazuje, że w naszym kraju od momentu złożenia pozwu do uzyskania płatności upływa średnio 685 dni – to prawie dwa lata! Warto jednak przyznać, że przed złożeniem sprawy do sądu często następuje windykacja, która może trwać tygodnie, a nawet miesiące – w tym czasie wierzyciel próbuje załatwić sprawę polubownie, bez konieczności użycia sądu. Warto także wspomnieć, że wśród 15 przebadanych krajów w Europie – Francja, Niemcy, Włochy itp. – Polska ma najgorsze wyniki w sprawie nieterminowego regulowania wszelkich należności. Dlaczego tak się dzieje?

Duża część osób jest zdania, że nie płaci swoich zobowiązań, bo jej też nie zapłacono. Często więc widać, że biznes jest systemem naczyń połączony. Jeżeli więc z jakiś przyczyn firma A nie zapłaci firmie B, to ta może mieć problem z uregulowaniem własnych zobowiązań finansowych wobec innej firmy i spirala niewypłacalności się napędza. Nie ulega jednak wątpliwości, że taka sytuacja nie sprzyja rozwojowi biznesu, a raczej przyczynia się do upadków, których raczej wolelibyśmy uniknąć. Takie niefortunne zjawiska w biznesie nazywane się łańcuszkami nieszczęścia – czyjś dłużnik jest jednocześnie wierzycielem. Takim firmom lub ludziom nie pozostaje nic innego jak czekać na dalszy rozwój zdarzeń, jednak często trwa on zdecydowanie za długo.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments