podatki

Inteligentne liczniki sprawdzą, czy nie ma cię w domu!

Wiadomości

Sprzedaż energii elektrycznej to coraz to bardziej dochodowa gałąź w naszym kraju. Nie ulega jednak wątpliwości, że obciążenie prądu z miesiąca na miesiąc się zwiększa. Coraz częściej bowiem korzystamy z różnego rodzaju gadżetów elektronicznych, które zabierają masę prądu, przez co linie energetyczne są obciążone. Sporym wyzwaniem dla dostawców energii jest jednak zwykłe i pospolite złodziejstwo. W dzisiejszych czasach kraść prąd nie jest wcale trudno, o czym zapewne wie większość z nas.

Liczniki podatne są na różnego rodzaju manipulacje, dzięki czemu można płacić mniejsze rachunki za prąd. Kontrole pracowników z elektrowni też nie są szczególnie skuteczne, bowiem nie wszyscy są uczciwi, dając się wrobić w łapówkarstwo. Oczywiście tego rodzaju manipulacje są stosowane praktycznie wszędzie, jednak w przypadku elektryczności jest to stosowane na dużo większą skalę niż ktokolwiek mógłby przypuścić. Lekarstwem na całe zło mają być inteligentne liczniki, które już niebawem zagoszczą w naszych domach. Ministerstwo Gospodarki uzgodniło, że do końca 2020 roku praktycznie co czwarty odbiorca ma mieć zainstalowany inteligentny licznik pomiaru energii elektrycznej.

Nie ulega wątpliwości, że będzie to dość kosztowna decyzja, ponieważ przewiduje się, że za inteligentne liczniki przedsiębiorcom przyjdzie zapłacić ponad 1,1 miliard złotych, a gospodarstwom domowym ponad 2,5 miliarda złotych. Nie jest to więc mało, ale eksperci sugerują, że już w ciągu dziesięciu lat ma to przynieść znaczące oszczędności – rzeczywistość jest jednak dużo bardziej brutalna i do tego czasu wiele się może zmienić. Zmiana liczników ma się odbyć na koszt operatorów, którzy zajmują się dystrybucją liczników. Nikt nie ma jednak złudzeń, że operatorzy wezmą na siebie koszt inwestycji. Zapłacić drożej przyjdzie oczywiście nam – zwykłym osobom. Co ciekawe inteligentne liczniki mogą stanowić zagrożenie dla prywatności, ponieważ będą informować centralę o tym, czy ktoś jest w domu i z czego aktualnie korzysta a, to niebezpieczne zjawisko.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments