Zwiększają akcyzę!

Wiadomości

Żaden kraj na świecie nie jest w stanie zmienić swojej polityki, jeżeli chodzi o kwestię nakładanych danin. To rzeczywiście nigdy się nie zmieni, ponieważ podatki były, są i będą. Bardziej interesujące jest jednak nie to czy owe podatki rzeczywiście istnieją i będą istnieć, ale jak wysokie będą, bo to interesuje przeciętnego zjadacza chleba, którym jestem i ja. Podatki to rzecz nieuchronna i trzeba je płacić, by państwo mogło gospodarować naszymi pieniędzmi – mam nadzieję, że dobrze. Trudno jednak nie oprzeć się wrażeniu, że podatki są coraz większe (bo są), a rządzący nie umieją lub nie chcą skorzystać w sposób zrównoważony z wprowadzanej nadwyżki – można jednak łatać tym niejedną dziurę w budżecie państwa.

Choć politycy zapierają się rękami i nogami, że podatki będą zmniejszone, że jest to zabieg chwilowy, to nie ma co się łudzić, że spełnią swoją obietnice – takie sprawy są naprawdę szybko wyciszane, bo media też są sprzedane (trudno ocenić które, ale na tym polega cała gra). Dlatego też na dowód zmian w Polsce i mimo zapowiedzi Donalda Tuska z 2007 roku, że będzie podążał drogą do zmniejszenia podatków, mogę ogłosić że zostanie zwiększona akcyza na niektóre produkty. W ten czy inny sposób zwiększamy wpływy do budżetu państwa. Ministerstwo finansów podało do informacji publicznej, że planuje wprowadzić kilka istotnych zmian dotyczących ustawy o podatku akcyzowym. Co ciekawe, akcyzą zostaną teraz objęte papierosy nabijane w automatach, co akurat uważam za słuszne, bo palenie zabija.

Ministerstwo finansów zaznacza jednak, że wprowadzenie akcyzy jako nowej daniny dla państwa nie jest celem samym w sobie, bo jest nim znaczne uproszczenie przepisów w zakresie podatku akcyzowego oraz zniesienie ograniczeń niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych. Rząd też chce przypuścić „atak” na biurokrację w Polsce, ale czy zaczyna od dobrej strony? Nie sądzę. Resort finansów planuje, że owe zmiany wejdą w życie już 30 czerwca 2015 roku – czyli niebawem.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments