gaz

Obniżki gazu nie będzie?

Wiadomości

Jeszcze nie tak dawno w Polsce mogliśmy słyszeć zapowiedzi świadczące o tym, że ulegnie zmianie cena gazu. W ostateczności zwykli obywatele mieli płacić mniejsze rachunki za gaz – kilkaset złotych rocznie. Wydawało się to być zbyt piękne, by było prawdziwe, ale wiadomość ta była powtarzana na tyle często, że większość z nas w nią po prostu uwierzyła. Jak na tym wyszliśmy? Nie powinienem tego komentować, ale w najłagodniejszym określeniu „źle”. Po raz kolejny rząd stawia obietnice, których nie jest w stanie zrealizować – nie on jeden i nie ostatni. Wczoraj doszły do nas informacje od ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego, który powiedział że na zapowiadane obniżki cen gazu przyjdzie nam jeszcze poczekać. Jak długo? Tego dokładnie nie sprecyzowano.

Warto jednak nakreślić, że sytuacja nie jest zbyt komfortowa. Do rozmów wkroczył właśnie prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, który rozpoczyna z Rosjanami rozmowy na temat ewentualnej obniżki. Nie ulega wątpliwości, że Polska liczy przynajmniej na 10 % rabat – uwzględniając obecne ceny za gaz. Wicepremier nie jest jednak optymistycznie nastawiony do tych negocjacji, ponieważ Rosja nie będzie teraz podejmować tego rodzaju decyzji – zwłaszcza, że za pasem ma Ukrainę, która stanowi ciągły problem. Piechociński studzi więc ten powstały zapał gazowy. Innego zdania jest jednak prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, który zasiada do negocjacji z Rosjanami. Sugeruje on, że Polska nie mogła znaleźć lepszego momentu do negocjacji – czas jest bardzo dobry i szkoda byłoby go nie wykorzystać. Dlaczego obniżka gazu jest teraz możliwa?

Głównym powodem jest to, że ceny za błękitny surowiec są mniejsze, bo ceny na świecie spadają. Drugim czynnikiem jest to, że Europa staje się coraz mniej zależna od rosyjskiego gazu, co może stanowić doskonałe pole w prowadzonych negocjacjach cenowych. Cena za gaz w Polsce musi więc spaść i to przynajmniej o 10 %. Życzymy szczęścia.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments