UE

Darmowe konto bankowe do 2016 roku?

Wiadomości

Unia Europejska, a raczej sporządzane w niej dyrektywy doprowadziły do szeregu zmian w krajach przynależących do tej europejskiej wspólnoty. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie wszystkie z nich były konieczne, choć zdarzały się też i przydatne rozporządzenia. Obecnie Unia Europejska pracuje nad wieloma projektami, których nie sposób wymienić chociażby z nazwy, nie mówiąc już o opisaniu każdej z nich.

Naszą uwagę przykuła jednak dyrektywa mówiąca o tym, że do 2016 roku praktycznie każdy obywatel Unii Europejskiej ma mieć prawnie zapewnione konto bankowe, za które nie będzie ponosił żadnych opłat lub będą one znikomej wartości. Co ciekawe chodzi jedynie o korzystanie z konta w sposób podstawowy, sprawdzenie salda, zrobienie potrzebnych przelewów, wypłata z bankomatu czy płatność kartą – za te usługi do 2016 roku żaden kraj należący do Unii Europejskiej nie powinien pobierać opłat. W niektórych krajach opłaty mogą wystąpić, ale będą one naprawdę niewielkie. W przypadku Polski nie można mieć wątpliwości, że będą bezpłatne, ponieważ nasz kraj jest pionierem we wprowadzaniu różnego rodzaju postępów bankowości – w szczególności internetowej.

Dziennik Unii Europejskiej informuje nas, że rządy poszczególnych krajów mają czas do 18 września 2016 roku – dyrektywa dotycząca rachunków bankowych ma być wprowadzona do wyznaczonego terminu. Co ciekawe, Wspólnota powinna zadbać o to, by przynajmniej jeden bank w kraju oferował konto za darmo, zupełnie bez opłat – tzw. podstawowy rachunek płatniczy. Darmowe konto ma umożliwiać na bezpłatne korzystanie z podstawowych funkcji. Bez opłat będzie więc użytkowanie karty płatniczej, wypłata gotówki z bankomatu, czy wykonywanie transakcji internetowych (przelewy). Nie ulega wątpliwości, że wprowadzona dyrektywa jest czymś dobrym dla klientów, którzy w ostatnim czasie musieli płacić słono, za różnego rodzaju dodatkowe usługi, które być może wcale nie były im potrzebne.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments