dozorca

System emerytalny w Polsce będzie bankrutem!

Wiadomości

Wydaje się, że czarna wizja o bankructwie dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych spełni się. Eksperci już dawno nie mieli wątpliwości, że sytuacja dla ZUS’u jest bardzo ciężka, a wręcz nawet bez wyjścia. To oznaczało więc tylko jedno – kontrolowane bankructwo. Dlaczego kontrolowane bankructwo? Ponieważ ludzie, którzy kontrolują całą tą sytuację doskonale zdawali sobie sprawę z sytuacji w jakiej znajduje się ZUS. Nieuniknione jest więc zaprzestać bankructwu. Właściwym pytaniem wydaje się być nie czy system emerytalne w Polsce zbankrutuje, ale kiedy to się stanie. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, jak i ciężko pisać o ewentualnych problemach i ruchach państwa.

Do opinii publicznej trafia coraz więcej informacji na temat rzekomego bankructwa ZUS’u. Ludzie więc doskonale zdają sobie sprawę – przynajmniej niektórzy – że system wcześniej czy później runie. W interesie państwa jest jednak dalsze podtrzymywanie go przy życiu, co w obecnych czasach nie jest wcale tak proste, jakby się mogło wydawać. Niektórzy eksperci widzą jeszcze cień szansy na to, by ZUS nie zbankrutował. Musi jedna poczynić szereg zmian, które powinny być wprowadzone w trybie natychmiastowym. Co jest prawdziwym problemem dla ZUS’u? Niż demograficzny.

Nie ulega wątpliwości, że największym problemem systemu emerytalnego – nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach Europy – są coraz mniejsze narodziny dzieci. Jeżeli trend ten nadal będzie się utrzymywał, to system emerytalny – jakoby by nie był – na pewno zbankrutuje. Ile więc ma czasu nasz potencjalny kandydat na bankruta? Według licznych opinii – naprawdę niewiele! Większość jednak zdaje się twierdzić, że bankructwo ma nadejść do 2022 roku, kiedy to państwo nie będzie już w stanie sfinansować problemów kolosa na glinianych nogach. Co wtedy się stanie? Nie wiadomo, ale na pewno nie będzie to nic dobrego.

0 0 votes
daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments